Varikosel olgularinda sperm protaminasyonunun incelenmesi
Investigation of sperm protamination in varicocele cases
  1. Tez No: 623164
  2. Yazar: BÜŞRA BERKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Erkek faktörlü infertilite tanısında semen analizi parametrelerinin infertilite nedenini tam olarak açıklayamadığı bilinmektedir. Sperm protaminasyonu spermatogenezin geç haploid fazında meydana gelen, DNA'yı paketleyen histonlar ile protaminlerin yer değiştirip, arjininden zengin çekirdek proteini oluşumu ile sperm DNA stabilizasyonu kondansasyonu sağlamasıdır. Ayrıca sperm DNA fragmantasyonları erkekte infertilite nedeni olarak kabul edilmektedir.Çalışmamızda bu amaçlaspermde protaminasyon faktörü ve sperm DNA fragmantasyonu, varikosel tanısı konmuş ve normospermi özelliği gösteren olgularda incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda normospermi ve Varikosel olgularında sperm protaminasyonunun incelenmesi için çalışma 'Biruni Üniversitesi' Girişimsel Olmayan Etik Kuruluna sunuldu ve 2019/25-18 sayı ve 24.01.2019 tarihli etik kurul onayı alındı. Çalışma ocak-Haziran 2019 tarihleri arasında Biruni Üniversite Hastanesi'nde spermiyogram analizi için başvuran hastalarda uygulandı.Bu çalışmada; Biruni Üniversitesi Hastanesine başvuran hastalardan normospermi (n:22), ve Varikosel gruplarında (n:22) DSÖ kriterlerine uygun standart semen analizi uygulanarak, asidik anilin mavisi boyama yöntemi ile sperm maturasyonu ve akridin oranj boyama yöntemi ile sperm DNA fragmantasyon hasarı, kromomisin A3 boyası ile protaminlerce pozitif olan sperm örneklerinin zayıf kromatin paketlenmesi incelendi ve varikosel olgularının kontrol olgular ile kıyaslaması yapıldı. Normospermi ve Varikosel grubu karşılaştırıldığında; sperm motilitesi Varikosel olgularında anlamlı olarak düşük bulundu.(p=0.004). Histon pozitif sperm oranının Varikosel olgularında daha yüksek olduğu görüldü. (p=0.000). Sperm DNA fragmantasyonunun Varikosel olgularında daha yüksek olduğu görüldü. (p=0.000) Spermlerde normal morfoloji oranı kontrole kıyasla Varikosel olgularında daha düşük bulundu.(p=0.004)Sonuç olarak varikosel olgularında sperm maturasyonu'nun etkilendiği, DNA fragmantasyonlarının arttığı görülmüştür. Testiküler temperatürün yükseldiği bu olgularda sıcaklığın artışının testis üzerindeki negatif etkileri gözlenmiştir. Ayrıca kromatin kondansasyonu'nun yani sperm maturasyonu'nun kullanılan iki ayrı test ile benzer sonuçlar gösterdiği de doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that semen analysis parameters do not fully explain the cause of infertility in the diagnosis of male factor infertility. Sperm protamination occurs in the late haploid phase of spermatogenesis, replacing protamines and protamines that pack the DNA with the formation of arginine-rich nucleus protein and providing sperm DNA stabilization, condensation. sperm DNA fragmentation, varicocele diagnosis and normospermia.In our study, the study was submitted to the 'Biruni University Olmayan Non-Interventional Ethics Committee for the examination of sperm protamination in normospermia and varicocele cases and approval of the ethics committee dated 24.01.2019 and numbered 2019 / 25-18. The study was performed between January-June 2019 in Biruni University Hospital for spermiogram analysis.In this study; Normospermia (n: 22) and varicocele (n: 22) patients who applied to Biruni University Hospital, standard semen analysis according to WHO criteria, sperm maturation with acidic aniline blue staining method and sperm DNA fragmentation damage with acridine orange staining method, chromomycin A3 staining In this study, weak chromatin packaging of sperm samples that were positive by protamines was examined and varicocele cases were compared with control cases. Normospermia and varicocele group were compared; sperm motility was significantly lower in varicocele cases (p = 0.004). Histonepositive sperm ratio was higher in varicocele cases. Sperm DNA fragmentation was found to be higher in varicocele cases (p = 0.000). Sperm normal morphology rate was lower in varicocele cases compared to control group (p = 0.004).In conclusion, sperm maturation was affected and DNA fragmentation was increased in varicocele cases. Negative effects of temperature increase on testis were observed in these cases where testicular temperature increased. It was also confirmed that chromatin condensation, ie sperm maturation, showed similar results with two separate tests.