İmmün trombositopenik purpura tanılarıyla takip edilen hastaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients followed up with the diagnosis of immune thrombocytopenic purpura, eser dogan, MD., dissertation, Van,
- Tez No: 623178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMURAN KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç. Bu çalışmada İTP tanısı almış hastaların retrospektif olarak incelenmesi ve hastaların başvuru anındaki klinik özellikleri ve tedavi seçiminin etkinliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem. Çalışma Van Dursun Odabaşı Tıp Merkezi Hastanesi Pediatrik Hematoloji Polikliniği'nde 1 Ocak 2013- 31 Eylül 2019 tarihleri arasında ITP tanısı alan 503 olgunun dosyaları retrospektif olarak incelenmesi ile gerçekleştirilmiştir. Olguların sosyodemografik özellikleri ile tanı ve tedavi özellikleri kaydedilmiştir. Veriler SPSS 21,0 paket programında uygun istatistiksel yöntemler ile analiz edilmiş, p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim. In this study, it was aimed to examine the patients diagnosed with ITP retrospectively and to determine the clinical features of the patients at the time of admission and the effectiveness of the treatment selection. Method. The study was carried out at the Van Dursun Odabaşı Medical Center Hospital Pediatric Hematology Outpatient Clinic between January 1, 2013 and September 31, 2019, by retrospectively examining the files of 503 patients diagnosed with ITP. Sociodemographic characteristics, diagnosis and treatment characteristics of the patients were recorded. The data were analyzed with appropriate statistical methods in SPSS 21.0 package program, and p 0.05). In the selection of treatment in patients with chronic ITP, anti-D treatment received statistically less remission and rechargeable treatments pulse steroid (p = 0.008), low dose steroid (p = 0.021), eltrombopag (p = 0.001), IVIG(p < 0.001) and splenectomy (p = 0.007) were taken in response to treatment. Conclusion. Of the cases diagnosed with ITP, men, younger, diagnosed with epistaxis at the time of application, with a URI story. At the time of diagnosis, it is determined that the frequency of remission is higher in patients with high platelet count and sedimentation value and lower MPV value. It is determined that the frequency of remission is higher in patients with chronic ITP who did not receive Anti-D treatment.