İlköğretim okullarının birinci sınıflarında görevli sınıf öğretmenlerinin pekiştireç kullanmayla ilgili tutumları
The First grade teachers attitudes connected with useing reinforcement
- Tez No: 62318
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRCAN ÜLTANIR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Program Geliştirme ve Öğretim Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ilköğretim okulları birinci sınıflarında görevli öğretmenlerin pekiştireç kullanmaya ilişkin tutumları çeşitli değişkenler açısından incelenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın örneklemi, 1997- 1998 öğretim yılında Bolu il merkezine bağlı 18 ilköğretim okulunda görevli, 57 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmanın problemine ilişkin veriler, araştırmacı tarafından hazırlanıp geliştirilen kişisel bilgiler anketi ve tutum ölçeği ile elde edilmiştir. Araştırma verileri, SPSS paket programında çözümlenmiş, frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, varyans analizi ve“t”testi gibi istatistikler ve analiz teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularında ise, genel olarak öğretmenlerin pekiştireç kullanmaya karşı olumlu bir tutum içinde oldukları görülmüştür. Cinsiyet açısından irdelendiğinde bayan ve erkek öğretmenler arasında bayan öğretmenler lehine anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır. öğretmenlerin mesleki kıdemleri, en son bitirdikleri okul türleri ve Bolu kökenli olup olmamaları açısından tutumları arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Ayrıca öğretmenlerin %77'sinin 15 yılın üstünde mesleki kıdeme ve %51'inin dört yıldan az yüksek öğrenime sahip olduğu saptanmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This work is concerned with the elementary school first grade teachers' attitudes toward using reinforcement in the teaching situation, according to some different characteristics of theirs. The sample of the work consists of 57 first grade teachers who have been working at the 18 Bolu province center elementary schools. The data needed for the study is collected with the questionnaire inventory about some teachers characteristics and attitudes which was developed by the researcher. For the general evaluation of the questionnaire and data analysis the SPSS program is used and Frequency distributions, percentages, means, standart deviations,“F”( Variyan analysis ) and“t”scores were calculated and used. The results of the statistical data obtained are as follows: The attitudes of the teachers toward using reinforcement in class situation, in general, are positive. The calculated mean score (199.1 of 260 ) stands at the 0.77'th point on the scale (1 to 5) or ( 52 to 260 ). Differences among teachers' attitudes about using reinforcement by gender were tested. Results indicated that there is significant difference between female and male teachers in favor of female teachers.Findings also indicated that concerning to teaching experience, having Bolu as hometown and being a graduate from different higher education schools have no effect on the attitudes of the teachers toward reinforcement use. İt is also seen that the 77 percent of the teachers have more than 1 5 years teaching experience and 51 percent of the teachers have less than a four years higher education. III