Finding the most suitable irrigation dams for hydropower development by using gis tools
Hidroelektrik enerji üretimi için en uygun tarımsal sulama barajlarının cbs yöntemi ile bulunması
  1. Tez No: 623181
  2. Yazar: OMAR AL-BAYATI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. HAKAN MARAŞ, PROF. DR. SERHAT KÜÇÜKALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tezde, Türkiye'de hidroelektrik gelişimi için en uygun sulama barajların bulunması hedeflenmiştir. Teknik, mekansal ve çevresel kriterleri değerlendirerek mevcut sulama barajlarından temiz enerji temin edilmesi amaçlanmıştır. Seçilen barajlar daha sonra uygunluk endekslerine göre üç kategoriye ayrılmıştır: yüksek, orta ve düşük. Her kriterinin uygunluğunun ayrı ayrı hesaplayan ve daha sonra bunları Genel Uygunluk Endeksine göre bir araya getiren bulanık mantık aracı kullanılmıştır. Altı kriter değerlendirilmiştir: rezervuar ortalama su düşüm yüksekliği, rezervuar hacmi, barajın amacı, baraj yaşı, en yakın trafo merkezine mesafesi ve çevre etki değerlendirme için enerji nakil hattı mesafesi. En iyi şebeke bağlantı yolunu bulmak için en düşük maliyet, en düşük güç kaybı ve en az çevresel etkisini elde etmek için çok kriterli CBS mekansal analiz yöntemi sunulmuştur. Örnek çalışma için iki baraj seçildi: Karadere ve Karaçomak. Bu barajlar için teknik ve mekansal kriterler değerlendirilmiş, ayrıca potansiyel güç ve ekonomik faydalar tahmin edilmiştir. Ek olarak, bu barajların her biri için en yakın trafo merkezine en iyi şebeke bağlantı yolunu bulmak için en uygun güzergah metodolojisi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to find the most suitable irrigation dams for hydropower development in Turkey to provide clean energy from an available resource by assessing on technical, spatial, and environmental criteria. The selected dams are arranged based on their suitability scores into three categories (high, medium and low) using a multi-criteria fuzzy logic tool that calculates the score separately for each criterion and then aggregates them into an overall suitability score. Six criteria are assessed: normal water level, reservoir storage capacity, dam purpose, years in operation, nearest substation distance and environment impact assessment requirement. The criterion of nearest substation distance was used to ensure that the benefits of potential power are consistent with the cost of grid connection. A methodology for finding best grid connection path is presented based on a multi-criteria geographic information system (GIS) spatial analyst to achieve the least cost, lowest power losses and lowest environmental impact. Two dams are chosen as case studies, Karadere and Karaçomak. For these dams, technical and spatial criteria are evaluated and the potential power and economic benefits are estimated. A least cost path methodology is applied to find the best grid connection path for each of those dams to their nearest substations.