Süt fabrikalarında iş sağlığı ve güvenliği risk analizi: Uygulamaya ilişkin bir örnek
Occupational health and safety risk analysis in daryi industry: An example of application practice
- Tez No: 623180
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MAHMUT KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada gıda sektöründeki bir işletmede iş sağlığı ve güvenliği kapsamında 5x5 matris tablosu kullanılarak risk analizi uygulaması yapılmıştır. Buna göre, gıda sektöründe çalışanların sağlığını tehdit eden ve edebilecek potansiyel risklerin, olasılığı, şiddeti ve risk ağırlığı hazırlanan risk analiz tablosu ve 5x5 matris tablosu kullanılarak belirlenmiştir. Gıda işletmesinde olası risklerin şiddetleri ve risk ağırlıklarına yönelik bilgiler elde edilerek, önleme faaliyetleri, işsağlığı ve güvenliğinde ilgili mevzuatla ilişkilendirilip alınabilecek önlemler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In thisstudy, anapplication of riskanalysis has been carried out byusing a 5X5 matrix table within thes cope of occupational health and safety for abusiness firm in the food sector. Accordingly, probability, intensity and risk weight of the potential risks threatening the health of the employees of the food industry,have been determined by using both Risk Analysis and 5X5 Matrix tables. Firstly, information aboutintensity and weights of the potential risks of the food business firm was obtained. Then,therequired precautions have been clarified by linking to the relevant legislation.