Geç prematüre bebeklerdeki neonatal morbidite ve mortalitenin term bebeklerle karşılaştırılması
Comparision of neonatal morbidity and mortality among late preterm and term babies
- Tez No: 650981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLEYHA AYSU SAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde 01.05.2009-01.05.2010 tarihleri arasında doğan 34-36 hafta arasındaki geç prematüre bebekler ve 37-42 hafta arasındaki term bebeklerden Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi 1 ve 2 ye interne edilenleri neonatal morbidite ve mortalite açısından karşılaştırmak amacıyla yapılan, 250 geç prematüre ve 250 term yenidoğanın yer aldığı bir çalışmadır. Geç prematüre ve term yenidoğanlar karşılaştırılarak erken neonatal sorunlar ile mortalite arasında fark olup olmadığı araştırılmıştır. Solunum sıkıntısı, beslenme problemi, hipoglisemi, hipotermi, nekrotizan enterokolit, sarılık, sepsis değerlendirmesi geç prematürelerde termlere oranla daha fazlaydı ve aradaki fark, tüm bu belirtilen parametreler açısından istatistiksel olarak anlamlıydı. Geç prematürelerin %25.2 sinde solunum sıkıntısı gelişirken termlerin sadece %7.2 de solunum sıkıntısı vardı. Sezaryen ile doğum, erkek cinsiyet, gebelik haftasına göre yüksek doğum ağırlıklı olma ve geç prematürelik solunum sıkıntısı için istatistiksel olarak anlamlı risk faktörleriydi. Geç prematürelerde term yenidoğanlara göre beslenme problemi 2.96 kat, hipoglisemi 1.12 kat, indirekt hiperbilirubinemi ise 2.24 kat daha sık izlenmekteydi. Geç prematüreler, term bebeklere oranla morbidite ve mortalite açısından daha yüksek risk taşırlar. Bu riskli, term bebek muamelesi gören grup ele alınırken daha büyük özen ve dikkat gösterilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study we compared; 250 late-preterm with gestational ages of 340/7 to 366/7 weeks and 250 term newborns with gestational ages of 37-42 weeks, who were admitted to Neonatal Intensive Care Unit 1 and 2 between 01.05.2009-01.05.2010 at Zeynep Kamil Women and Children's Diseases Training and Research Hospital, for neonatal morbidity and mortality. Late premature and term newborns were compared and analyzed for the difference for early neonatal problems and mortality. Respiratory distress, feeding problems, hypoglycemia, hypothermia, necrotizing enterocolitis, jaundice, sepsis evaluations were more frequent in late prematures than in terms and the difference was statistically significant for all these parameters. While respiratory distress was observed in 25.2% of late-preterms, only 7.2% of terms had respiratory distress. Cesarean delivery, male gender, LGA status and late-prematurity were statistically significant risk factors for respiratory distress. The late-preterm newborns were 2.96 times more likely than term newborns to exhibit feeding problems, 1.12 times more likely to exhibit hypoglycemia and 2.24 times more likely to exhibit indirect hyperbilirubinemia. We conclude that late- preterm babies have significantly higher risk of morbidity and mortality than term newborns. This at-risk population who is considered as term babies should be carried with greater concern and attention.