Anesteziyoloji ve reanimasyon alanında 1970-2016 yılları arasında üniversitelerden yapılan tez çalışmalarının; çalışma alanları, yayınlanma oranları ve kanıt düzeylerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Thesis studies of universities in anesthesiology and reanimation between 1970-2016; retrospective evaluation of work areas, publishing rates and evidence levels
  1. Tez No: 623236
  2. Yazar: ZÜLEYHA GÜÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN HANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Çalışmamızda, 1970 ve 2016 yılları arasında Anesteziyoloji ve Reanimasyon alanında yazılan tezlerin Yüksek Öğretim Kurumu Ulusal Tez Merkezi veri tabanından yararlanarak, yayın olma durumları, araştırma tasarımları, konuları ve kanıt seviyelerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 1970 ve 2016 yılları arasındaki Anesteziyoloji ve Reanimasyon alanında yazılan tezlere, Yüksek Öğretim Kurumu Ulusal Tez Merkezi aracılığıyla ulaşıldıktan sonra bu tezler, Google, Google Scholar ve PubMed ve TR Dizin TÜBİTAK ULAKBİM arama motorlarında aranarak, yazarları, yayın olma durumları, araştırma tasarımları, konuları, kanıt seviyeleri, yapıldığı kurum, tez danışmanları, danışmanların o tarihteki akademik unvanları, yayınlanan tezlerin yayın oldukları tarih, yayınlandıkları derginin adı, ülkesi, kıtası, dili, impakt faktörü ve atıf sayıları belirlendi. Bulgular: Çalışmamız kapsamına Yüksek Öğretim Kurumu'nun (YÖK) Ulusal Tez Merkezi tez arşivi sayfasında yer alan Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanlığı alanında 1970 yılı, 1 Ocak tarihinden, 2016 yılı 31 Aralık tarihine kadar yapılan, toplam 2803 tez dahil edildi. İncelenen tezlerin 2714(%96,8)'ü üniversitelerden, 89(%3,2)'u Sağlık Bakanlığı eğitim araştırma hastanelerinden yapılan tezlerdi. Tezlerin 1964(%70,1)'ünün Ankara ili ve Ankara ilinin batısında yer alan şehirlerdeki kurumlar bünyesinde, 839 (%29,9)'unun ise Ankara ilinin doğusundaki şehirlerde yer alan kurumlarda yapıldığı belirlendi. Tezlerin yıllara göre dağılımı incelendiğinde, en fazla tezin 296 (%10,6) tez ile 2011 yılında yapıldığı belirlendi. Tezlerin kanıt düzeyleri değerlendirildiğinde, 1603(%57,2)'inin B kanıt düzeyi (randomize kontrollü/randomize tek-çift kör tasarlanmış çalışmalar), 597(%21,3)'sının C kanıt düzeyi (prospektif), 346(%12,3)'ünün F kanıt düzeyi(hayvan deneyi, deneysel çalışmalar), 257(%9,2)'sinin D kanıt düzeyi (retrospektif çalışmalar) olduğu saptandı. Tezlerin 719 (%25,7)'unun yayın olduğu belirlendi. Yayınlanan tezlerin 599 (%83,3)'unda yayındaki birinci ismin tez sahibinin ismiyle aynı olduğu görüldü. Tez ile yayın yılı arasındaki farkın 0-14 yıl arasında olduğu ve ortalamasının 3,14±2,26 olduğu belirlendi. Tezlerin yayın oldukları dergilerin indeksleri incelendiğinde 367(%51,0)'sinin yurt içi dergilerde, 293(%40,8)'ünün SCI-E, 25(%3,5)'inin SCI ve 34(%4,7)'ünün diğer yurtdışı dergilerde yayın olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed that investigate the publication status, research designs, subjects and levels of evidence of the theses written in the field of Anesthesiology and Reanimation between 1970 and 2015 by using the database of the National Thesis Center. Materials and Methods: In our study, after the theses written in the field of Anesthesiology and Reanimation between 1970 and 2016 were reached through the National Thesis Center, these theses were searched in Google, Google Scholar and PubMed and TR Index TÜBİTAK ULAKBİM search engines. research was conducted in terms of levels of evidence. The authors of the theses, subjects, research designs, levels of evidence, the institution in which the thesis was made, the thesis advisors, the academic titles of the advisors, the publication status of the dissertations, the date of publication of the dissertations, the name of the published journal, country, continent, language, impact factor, and citation count specified. Results: A total of 2803 theses written in the field of Anesthesiology and Reanimation Specialization in the Thesis Archive page of the National Thesis Center of Higher Education Institution (YÖK) between January 1, 1970 and December 31, 2016 were included in the scope of our study. Of the examined theses, 2714 (96,8%) were from universities and 89 (3,2%) were theses from Ministry of Health education and research hospitals. It was determined that 1964 (70,1%) of the theses were conducted within the institutions of Ankara and the cities located in the west of Ankara and 839 (29,9%) of the theses were conducted in the institutions located in the eastern cities of Ankara. When the distribution of theses by years is examined, it was determined that the most theses were made in 2011 with 296 (10,6%) theses. When evidence levels of theses were evaluated, 1603 (57,2%) B evidence level (randomized controlled / randomized single-double blind designed studies), 597 (21,3%) C evidence level (prospective), 346 (12,3%) (F) level (animal experiment, experimental studies), 257 (9,2%) D level (retrospective studies). It was determined that 719 (25,7%) of the theses were published. In 599 (83,3%) of the published theses, the first name in the publication was the same as the name of the thesis owner. The difference between the thesis and publication year was between 0-14 years and the mean was 3.14 ± 2.26. When the indexes of the journals in which they are published are examined, 367 (51,0%) of them are in national journals, 293 (40,8%) of them are SCI-E, 25 (3,5%) of them are SCI and 34 (4,7%) of them. was published in other journals.