Transrektal ultrasonografi eşliğinde prostat biyopsisi sonucu gleason skoru 6 olan hastalarda multiparametrik prostat manyetik rezonans görüntüleme bulguları
Multiparametric prostate magnetic resonance imaging findings in patients with transrectal ultrasonography-guided prostate biopsy gleason score 6
  1. Tez No: 623237
  2. Yazar: EMRE EMEKLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
TRUS biyopsi sonucu Gleason skoru 6 olan hastalarda klinik anlamlı kanser bulunma ve yetersiz tedavi alma olasılığı bulunmaktadır. mpMRG bu hasta grubunda KOAK ihtimali yüksek lezyonların tespitinde kullanılabilir. Bu nedenle çalışmamızın amacı TRUS biyopsi sonucunda Gleason skoru 6 olan hastaların prostat mpMRG bulgularını değerlendirmektir. Bu amaçla Ocak 2015-Ocak 2019 tarihleri arasında 3T MRG ünitesinde klinik olarak PKa şüphesi olan ve TRUS biyopsi sonucu Gleason skoru 3+3 olup tanı amaçlı mpMRG çekilen 80 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların görüntüleri klinik bilgilerine kör 2 radyolog tarafından PIRADSv2.1 klavuzuna göre skorlandırıldı. PI-RADS skoruna göre hastalar KOAK ihtimali yüksek (PI-RADS 4-5) ve KOAK ihtimali düşük (PI-RADS 2-3) olarak ikiye ayrıldı. Her iki grup yaş, PSA, PSA dansitesi ve prostat hacimleri açısından değerlendirildi. Hastalar klinik bilgilerine göre RP yapılan, RT ile tedavi edilen, aktif izlem, bekleyerek izlem ve takibine ulaşılamayanlar olarak gruplandırıldı. Hasta gruplarının mpMRG sonuçları değerlendirildi. 80 hastanın yaş aralığı 49-78 (64 ± 7,09), PSA değerleri 0,73-55,27 ng/ml(8,86±7,75), PSA dansitesi 0,016-0,934 ng/ml/cc(0,158 ± 0,133) ve prostat hacimleri 20,27-190,79 cm³ (64,26 ± 32,42) olarak bulundu.%33,8'sinde PI-RADS 2-3 %66,2'ünde PI-RADS 4-5 lezyon saptandı. Her iki grup arasında yaş,PSA,PSA dansitesi ve tümör yüzdesi arasında anlamlı fark vardı. 80 hastanın 15'i RT, 28'i RP ile tedavi edilmiş, 21 hasta aktif izleme, 3 hasta bekleyerek izleme alınmış ve 11 hasta takiplerine gelmemiştir. RP yapılan grupta patoloji sonuçları altın standart olarak alındığında mpMRG'nin sensitivitesi %94,74, spesifitesi %100 ve doğruluk oranı %96,3 olarak hesaplandı. Sonuç olarak PIRADS 4-5 skorları, KOAK lezyonların tanısında yüksek duyarlılık ve negatif öngörü değerine sahiptir. mpMRG başlangıçta düşük riskli değerlendirilen hastalarda biyopsiye ek olarak karar mekanizmasında rol oynayabilecek güvenilir noninvaziv tanı yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Patients with TRUS biopsy Gleason score 6 may have clinically significant PCa so they are likely to receive inadequate treatment. mpMRI can be used to detect lesions with a high probability of clinically significant PCa in this group. Therefore, the aim of this study was to evaluate the prostate mpMRI findings of patients with Gleason score 6 after TRUS biopsy. Between January 2015 and January 2019, 80 patients with clinical suspicion of PCa and TRUS biopsy result with a Gleason score of 3 + 3 were included in the study. The images of the patients were examined by 2 radiologists, who blind to clinical informations, and scored according to the PIRADSv2.1 guideline. According to the PI-RADS score, patients were divided into two groups as high probability of clinical suspicion PCa (PI-RADS 4-5) and low probability of clinical suspicion PCa (PI-RADS 2-3). Both groups were evaluated for age, PSA, PSA density and prostate volumes. Also patients were grouped according to their clinical information as RP, RT, active surveilence, watchful waiting and inaccesible clinical informatin. mpMRI results of the patient groups were evaluated. The age range of 80 patients were 49-78 (64 ± 7,09), PSA values were 0,73-55,27 ng / ml (8.86 ± 7.75), PSA density were 0.016-0.934 ng / ml / cc (0,158 ± 0,133) and prostate volumes were found to be 20,27-190,79 cm³ (64,26 ± 32,42). 33,8% of lesions were PI-RADS 2-3 and 66,2% of lesions were PI-RADS 4-5. There were a significant difference between the two groups in terms of age, PSA, PSA density and tumor percentage.15 patients were treated with RT,28 with RP, 21 with active surveillance and 3 with watchful waiting. When the pathology results were taken as the gold standard in the RP group, the sensitivity, specificity and accuracy of mpMRI were calculated as 94.74%, 100% and 96.3%, respectively. As a result, PIRADS 4-5 scores have high sensitivity and negative predictive value in the diagnosis of clinically significant PCa. mpMRI is a reliable noninvasive diagnostic method that may play a role in decision-making in addition to biopsy in patients initially evaluated at low risk.