Hisse senedi getirileri ile firma başarı düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması -İMKB üzerine bir uygulama-
A Study on the pertinency between common stock returns and corparate performance -An application on Istanbul Stock Exchange-
  1. Tez No: 62324
  2. Yazar: ÜMİT KIYMALIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN KURUÜZÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Etkin çalışan sermaye piyasalarında, hisse senedi getirilerinin firmaların başarı düzeylerine göre belirlenmesi beklenmektedir. Sermaye piyasası teorilerinde, hisse senedi getirilen ile firmaların başarı düzeyleri arasında doğrusal bir ilişki olduğu kabul edilmektedir. Ancak, Türk Sermaye Piyasasında yaşanan gelişmeler, bu doğrusal ilişkinin varlığı konusundaki kuşkulan arttırmıştır. Çalışmanın amacı, İMKB çerçevesinde, firmaların hisse senedi getirilen ile firma başarı düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Ulaşılacak sonuç, firma finansal göstergelerinin hisse senedi getirileri üzerinde etkili olup olmadığı ve reel ekonomi ile parasal ekonomi arasında ilişkinin ne derece sağlıklı olduğunun saptanması açısından önemlidir. Temel analiz çerçevesinde finansal oranlar ile hisse senedi getirilerinin kullanıldığı analiz sonucunda, hisse senedi getirileri ile firma başarı düzeyleri arasında 1 992, 1 994 ve 1 996 yılları için hesaplanan Spearman Sıra Korelasyonu katsayıları oldukça düşük belirlenmiş ve hisse senedi getirilerinin firmaların finansal başarılarından etkilenmediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Common stocks returns are expected to be determined by financial factors at efficient stock markets. In capital markets theories, it is accepted that there exist a linear relationship between common stock returns and corporate performance. The study attempts to investigate the existence of this linear relationship. The conslusion to be reached is very important since it demonstrates whether financial indicators of firms affect common stock returns and how closely real economy and monetary economy are interrelated. A multivariate analysis using financial ratios is conducted within the theoretical frame work of fundemantal analysis. The results of the analysis show that the Spearman Rank Correlation coefficients between the ranking of common stocks returns and the ranking of corporate performance are quite low. Consequently, it is concluded that no linear relationship exists between the two variables. VIII