Psoriasis vulgariste lezyon ve proksimal tırnak kıvrımı kapiller dermoskopik bulgularının hastalığın aktivitesi ile ilişkisi
The relationship between lesion and proximal nail bend door dermoscopic findings with the activity of the disease in psoriasis vulgaris
- Tez No: 623248
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÖZYURT
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Dermatoloji, Dermatology
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 67
Özet
Psoriasis, sadece yaşam boyu süren kronik bir deri hastalığı değil, komorbiditeler ve psikiyatrik sorunlara da neden olabilen sistemik bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Dermatoskopi deride çıplak gözle görülemeyen bazı morfolojik yapıların değerlendirilebilmesine imkân sağlayan non-invaziv, pratik ve ucuz bir yöntemdir. Son yıllarda pigmente deri lezyonlarının yanı sıra inflamatuvar deri hastalıklarının tanısında da kullanılmaya da başlanmıştır. Aynı zamanda dermatoskopi tırnak kıvrımı kapillerlerinin muayenesinde pratik ve etkili bir muayene aracıdır. Bu çalışmamızın amacı; psoriasis hastalarının psoriatik lezyonlarının ve proksimal tırnak kıvrımı kapillerlerinin dermatoskopik bulgularını inceleyerek, bu bulguların tedavi izlemi süresince değişimlerini gözlemlemektir. Bu konu hakkında kısıtlı sayıda çalışma vardır. Bu şekilde sistemik bir tedavi başlanan hastalarda 3 aylık tedavi süresince tedavi etkinliğinin dermatoskopik bulgular ile karşılaştırarak dermatoskopik bulguların tedavinin etkinliği konusunda klinisyene erken bir prediktif değer sağlaması amaçlanmıştır. Çalışmamıza 18-71 yaş aralığında 101 psoriasis vulgaris hastası alındı. Çalışmamız prospektif ve tek kör olarak yapıldı. Hastaların tanısı anamnez ve fizik muayene ile gerekli durumlarda ise deri biyopsisi ile konuldu. Hastaların sosyodemografik özellikleri ve hastalıkla ilgili bilgileri ve skorları (Psoriasis Alan Şiddet İndeksi, Vücut Yüzey Alanı, Dermatolojik Yaşam Kalite İndeksi) hastaların ilk kayıt formuna not edildi. Tedavi başlangıcında hastaların gövde ya da ekstemitelerinde bulunan bir adet psoriasis plağı seçilip makroskopik fotoğrafı çekildi. Yine tedavi başlangıcında, 1. ay, 2. ay ve 3. ay kontrollerinde dermatoskopik fotoğraflanması yapıldı. Aynı periyotlarda sağ el 3. parmak proksimal tırnak kıvrımının dermatoskopik fotoğrafı kaydedildi. Psoriatik lezyonun ve proksimal tırnak kıvrımının dermatoskopik fotoğrafları hastaların kliniğini bilmeyen iki dermatolog tarafından incelendi. Psoriatik lezyonun dermatoskopik incelemesinde hastalar başlangıçta ve takip eden 3 ayda aylık olarak düzenli kapiller dilatasyonlar, düzensiz kapiller dilatasyonlar ve hemorajik noktalanmalar şeklinde sınıflandırıldı. Proksimal tırnak kıvrımının dermatoskopik incelenmesinde ise kapiller dilatasyonlar, noktasal kanama odakları ve değişmiş kapiller yapılar olarak sınıflandırıldı. Bu bulgulara göre de hastalar başlangıçta ve takip eden 3 ayda aylık olarak sınıflandırıldı. Hastaların aylık skorları (PAŞİ, VYA, DYKİ) ile psoriatik lezyonun dermatoskopik bulgularının değişimleri karşılaştırıldı. Başlangıçta düzenli kapiller dilatasyon görülen hastaların 1. ay sonunda kapiller dilatasyonların kaybolması veya hemorajik noktalanmalara dönmesi ile 3.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is not considered only a lifelong skin disease anymore. It is considered as a systemic disease related with several comorbidities including psychiatric problems instead. Dermatoscopy is a non-invasive, practical and cost-effective method allowing an enhanced visualization of morphological structures on the skin. Recently, dermatoscopy has been used for the diagnosis of inflammatory dermatoses in addition to pigmented skin lesions. Dermatoscopy is also a practical and effective nailfold capillaroscopic instrument. The aim of our study is to investigate dermatoscopic findings of both psoriatic lesions and proximal nail fold capillaries and, to observe the possible changes of these findings during the treatment in patients with psoriasis. Dermatoscopic findings of the patients with psoriasis were recorded by a hand held dermatoscopy the beginning of the systemic treatment and during a three months period of treatment, aiming to contribute to the limited literature regarding the early predictive value of the dermatoscopic findings for effectivity of the treatment. This prospective and single blind study included 101 patients with psoriasis (age range: 18-71).The patients were diagnosed by anamnesis, physical examination and, skin biopsy if necessary. The sociodemographic and clinical data and the scores (Psoriasis Area and Severity Index, Body Surface Area, Dermatology Life Qualıty Index) were also recorded. A psoriasis plaque localized on the trunk or extremity was photographed macroscopically and dermoscopically before starting a systemic treatment. Dermatoscopic images were also captured at the first, second and third months of the treatment. Proximal nailfold dermatoscopic images of the third finger of the right hand were also captured at the same periods for all the subjects. Dermatoscopic images of the psoriasis lesions and the proximal nailfolds were examined by two dermatologist who were blinded to the diagnosis. Dermatoscopic findings of the psoriasis lesions were classified as regular capillary dilatations, irregular capillary dilatations and hemorrhagic dots. The proximal nailfold dermatoscopic findings were cathegorized as capillary dilatations, hemorrhagic dots and changed capillary structures. The patients were grouped for the beginning and each months of treatment based on these dermatoscopic findings. Changings in the scores (PASI, VYA, DYKI) and in the dermatoscopic findings of the lesion were compared for each month.