Ayak ve ayak bileği malign tümörlerinin cerrahi yönetimi ve klinik sonuçları
Surgi̇cal management and cli̇ni̇cal outcomes of mali̇gnant tumours of the foot and ankle
  1. Tez No: 623247
  2. Yazar: GALİP BELTİR
  3. Danışmanlar: PROF. BEDİİ ŞAFAK GÜNGÖR, DR. İSMAİL BURAK ATALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı tedavi ve takibi hastanemizde yapılan ayak ve ayak bileği yerleşimli malign tümörü olan 30 hastanın demografik verilerini, bu tümörlerin tanı ve tedavi yönetimini ve cerrahi sonrası klinik sonuçlarını retrospektif olarak araştırıp, bu lokalizasyonda yerleşimli tümörlere olan yaklaşımın önemini vurgulamaktır Gereç ve yöntem: Merkezimizde Aralık 2009 ile Aralık 2018 tarihleri arasında ayak ve ayak bileği çevresi yerleşimli tümörü olup, histopatolojik inceleme sonucu malign olarak değerlendirilen ve tarafımızca cerrahi tedavi yapılan 30 hasta retrospektif olarak araştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 13'ü kadın (%43,3), 17'si erkek (%56,7) yaş ortalaması 49,3±23,7 olan 30 hasta dahil edilmiştir. Malign tümörlerin 14'ü sol taraf (%46,7), 16'sı sağ taraf (%53,3) yerleşimlidir. Tümörlerin 13'ü ön ayak, 3'ü orta ayak, 4'ü arka ayak ve 10 tanesi ayak bileği yerleşimlidir. Preop semptom olarak hastalar ağrı, şişlik, ülsere lezyon ve palpabıl kitle ile başvurmuştur. Preop semptom süresi ortalama 16,9±17,7 ay olarak saptanmıştır. Preop semptom süresi, hastaların %33,3'ünde 6 aydan kısa iken, %66,7'sinde 6 aydan daha uzun olarak saptanmıştır. Çalışmaya alınan 30 hastanın 7'si skuamöz hücreli karsinom, 6'sı sinoviyal sarkom, 4'ü malign melanom, 3'ü Ewing sarkom, 3'ü kondrosarkom, 3'ü osteosarkom, 1'i malign mezenkimal tümör, 1'i verrüköz karsinom, 1'i ekstra aksial kordoma, 1'i miksofibrosarkom olarak tanı almıştır. 26 hastaya ekstremite koruyucu cerrahi yapılırken, bunlardan 2 tanesine daha sonra nüks sebebiyle sekonder ampütasyon ve diğer 4 hastaya primer ampütasyon yapılmıştır. Sonuç: Ayak ve ayak bileği yerleşimli bir lezyonunun patolojisi ve anatomisi hakkında daha kapsamlı bir anlayışla, mümkün olduğunca çok işlevi korurken güvenli rezeksiyon elde edilebilir. Çoğu ayak ve ayak bileği malignitesi vakasında, multidisipliner bir yaklaşımla uygun teşhis yöntemlerinin kullanımı, adjuvan yöntemler, özel rekonstrüksiyon teknikleri, tecrübe, beceri ve yaratıcılık ile kabul edilebilir onkolojik sonuçlarla başarılı bir şekilde ekstremite koruyucu cerrahi yapmak mümkündür. Bu çalışmada verilen örnekler ile ayak ve ayak bileği tümörlerinin heterojen patolojisinin anlaşılması ve sonuç olarak terapötik başarının iyileştirilmesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to emphasize the importance of the approach to tumors localized around the foot and ankle by means of researching diagnosis treatment management and the clinical results after surgery and demographical data of 30 patients who had malignant tumors around the mentioned localization and followed in our hospital. Materials (Patiensts) and Methods: In our center, 30 patients treated surgically for malignant tumor localized around foot and ankle after histoppathologic diagnosis between December 2009 – December 2018 researched. Results: 30 patients (13 of them were female, 17 of them were male) were included into the study. 14 of malignant tumors were localized on the left and 16 of them were on the right. 13 of the tumors were at forefoot, 3 were at midfoot, 4 were at hindfoot and 10 were at ankle. Patients presented with pain, swelling, ulcerated lesion and palpable mass as preoperative symptom. Preoperative symptom duration was less than 6 months in 33,3% of the patients and it was more than 6 months in 66,7% of the patient. 7 patients had squamous cell carcinoma, 6 of them were synovial sarcoma, 4 of them had malignant melanoma, 3 had Ewing's sarcoma, 3 had chondrosarcoma, 3 had osteosarcoma, 1 had malignant mesenchymal tumor, 1 had verrucous carsinoma, 1 had extra-axial chordoma, 1 had mixofibrosarcoma. 26 patients underwent limb-salvage surgery, 2 of them later underwent secondary amputation due to recurrence and 4 patients underwent primary amputation. Conclusion: Safe resection could be achieved sparing as much functions as possible for the lesions around ankle and foot with a more comprehensive approach to pathology and anatomy. It is possible to perform extremity sparing surgery sucessfully with acceptable oncologic results, adjuvant methods, special reconstruction techniques, experience, talent and creativity via multidisciplinary approach for foot and ankle cases of malignancies. The examples in this study may help the heterogeneous pathoplogy of the tumors around foot and ankle be understood and may lead to improved therapeutic success.