Karbon nanotüp, grafen ve nanofiber takviyeli yapıştırma bağlantı performansının incelenmesi
Investigation of the performance of carbon nanotube, graphene and nanofiber reinforced adhesive bonded joints
- Tez No: 623282
 - Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAPICI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, cam elyaf takviyeli epoksi kompozit levhaların yapıştırma bağlantı performansları araştırılmıştır. Yapıştırıcıya farklı oranlarda çok cidarlı karbon nanotüp (ÇCKNT), grafen ve farklı geometrilerde naylon 6 nanofiber takviye malzemesi olarak katılmıştır. Epoksiye ağırlıkça %0.25, %0.50 ve %0.75 oranlarında grafen ve ÇCKNT eklenmiştir. ÇCKNT ve grafen önce aseton içerisinde ultrasonik titreşim uygulanarak dağıtıldıktan sonra epoksiye eklenmiştir. Nanofiber elde etmek için naylon 6 granülleri ağırlıkça %15 oranında formik asit ile çözülmüştür. Elektro-eğirme yöntemi kullanılarak çözeltiden nanofiber tabakalar elde edilmiştir. Nanofiberler epoksi içerisinde takviye elemanı olarak yapıştırma bağlantılarında kullanılmıştır. Çekme testi numuneleri ASTM D5868-01 standartına göre hazırlanmıştır. Deneylerin sonucunda kayma mukavemetindeki en yüksek artış karbon nanotüpün %0.75 oranı için elde edilmiştir. Tabaka halinde naylon 6 nanofiberli yapıştırma bağlantıları %0,5 grafen ve %0,5 ÇCKNT ile takviye edilerek saf epoksi bağlantıları ile kıyaslamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the performance of adhesive bonded joint for glass fiber-reinforced epoxy composite panels was investigated. Multilateral walled carbon nanotubes (MWCN), graphene and nylon 6 nanofiber with various geometries were applied as reinforced materials into the adhesive. Graphene and MWCN were added into epoxy in 0.25%, 0.50% and 0.75% weight percent. MWCN and graphene were disintegrated via ultrasonic vibration and then added to epoxy. Nylon 6 granules were dissolved into 15% w/v formic acid to obtain nanofiber. Nanofiber layers were fabricated by using the electrospinning method. Those achieved nanofibers were used as a reinforced materials in adhesive bonded joints. All samples were prepared according to ASTM D5868-01 for the tensile test. It was found that 0.75% carbon nanotube was showed the highest increase in shear strength. Laminated nylon 6 nanofiber bonded joints were reinforced with 0.5% graphene and 0.5% MWCN and comparisons were made with neat epoxy bonded joints as well.