Dolaysız yabancı sermaye yatırımlarının istihdama etkileri: Türkiye ekonomisi örneği
Econometric analysis of the effectiveness of economy of foreign capital investments: Economic sample
  1. Tez No: 623284
  2. Yazar: MEHMET SALLANBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Gelişmekte olan ülkeler genellikle sermaye birikimi yetersiz olan ve tasarruf açığı bulunan ülkelerdir. Bu ülkelerin çoğu, yapısal sorunları aşmak ve kalkınma süreçlerini finanse etmek için dış finansman kaynaklarına ihtiyaç duyarlar. Burada en cazip olan dolaysız yabancı sermaye yatırımlarıdır. Dolayısıyla hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler dolaysız yabancı yatırımları kendi ülkelerine çekebilmek için yoğun çaba sarf etmektedirler. Bunun nedeni ise dolaysız yabancı yatırımların sağladığı sermaye, yeni teknoloji ve istihdam artışından yararlanma isteğidir. Bu çalışmanın amacı, dolaysız yabancı sermaye yatırımlarının ne anlama geldiği, dünyadaki ve ülkemizdeki dağılımının nasıl olduğu, ülkeleri nasıl etkilediği yapılan araştırmalar dâhilinde ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda dolaysız yabancı sermaye yatırımlarının istihdam üzerine etkisi araştırılmış ve 1989-2016 dönemi için Türkiye'deki dolaysız yabancı sermaye yatırımlarının istihdamı nasıl etkilediği ekonometrik analiz yapılarak incelenmiştir. Çalışmada ARDL (Autoregresive Distribute Lag) yöntemi uygulanmış ve dolaysız yabancı sermaye yatırımlarının istihdamı pozitif yönde etkilediği sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Developing countries are generally countries with insufficient capital accumulation and savings. Most of these countries need external financing resources to overcome structural problems and finance development processes. Here, the most attractive one is the foreign direct investment. Hence, both developed and developing countries are working hard to attract foreign direct investments to their countries. The reason for this is the desire to capitalize on foreign direct investment, to benefit from new technology and employment growth. The aim of this study was to investigate what direct foreign capital investments mean, how they are distributed in the world and in our country and how they affect countries, In our study, we investigated the effects of the direct foreign investment on the employment and how direct foreign investment affects the employment in Turkey for the period of 1989-2016 were examined with the econometric analysis. In the study, the ARDL (Autoregresive Distribute Log) method was applied and the result is direct foreign capital investments affect employment positively.