Minkowski 3-uzayında v-bertrand eğri çiftleri
V-bertrand curve mates in minkowski 3-space
- Tez No: 623334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN CAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmıdır. İkinci bölümde, Öklid 3-uzayı ve Minkowski 3-uzayındaki temel kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, Minkowski 3-uzayında zamansı V-Bertrand eğri çiftleri tanımlanmış, bunlar karakterize edilmiş ve özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, Minkowski 3-uzayında ışıksı-uzaysı V-Bertrand eğri çiftleri tanımlanmış, bunlar karakterize edilmiş ve özellikleri incelenmiştir. Son olarak, Minkowski 3-uzayında V-Bertrand eğri çiftleri ile ilgili bir tartışmaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first section is the introduction. In Section 2, basic concepts in Euclidean 3-space and Minkowski 3-space have been given. In Section 3, the timelike V-Bertrand curve pairs in Minkowski 3-space are defined, characterized and their properties are examined. In Section 4, pairs of null-spacelike V-Bertrand curves in Minkowski 3-space are defined, characterized and their properties are examined. Finally, we discuss V-Bertrand curve pairs defined in Minkowski 3-space.