Adli hemşirelik ve yasal boyutu
Forensic nursing and legal aspects
  1. Tez No: 623376
  2. Yazar: CANSU VİLDAN KULDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜN AYHAN AYGÖRMEZ UĞURLUBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Hemşirelik, Forensic Medicine, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışma adli hemşireliğin kapsamı, çalışma alanları, görev ve sorumluluklarını incelemek, Dünyada ve Türkiye'de adli hemşireliğin konumunu irdelenmek amacıyla literatür taraması şeklinde yapılmış bir derleme çalışmasıdır. Adli hemşirelik hastaya sağlık bakım hizmetleri sunulurken şiddet, istismar, suiistimal, kasıtlı ya da kasıtsız yaralanmalar gibi hastanın maruz kaldığı travmaya bağlı oluşan mağduriyetlerine de odaklanan hemşireliğin bir alt uzmanlık alanıdır. Klinik alanlarda her ihtiyaç anında ulaşılabilen ve sayıca diğer sağlık mesleği mensuplarına göre daha fazla olan hemşirelerin adli meseleler söz konusu olduğunda hemşirelik bilgi ve birikimlerini kullanarak hastalara bakım ve tedavi sağlaması, adli olguların aydınlatılması hususunda ekibin diğer üyeleri olan kolluk kuvvetleri, savcılar ve hâkimlere büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Adli bilimlerin multidisipliner bir ekip çalışması gerektirdiğinden hareketle adli bilimler konularında eğitilmiş hemşirelerin ekibe ve adalete hizmet süreçlerine etkisi ve yararı ortadadır. Bu sebeple adli hemşirelerin yasal mevzuatlar kapsamında tanımı ve görevleri net olarak belirlenmeli, yüksek lisans ve doktora programları ile adli hemşirelerin uzmanlaşmalarının önü açılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The scope of this study forensic nursing, work areas, tasks and responsibilities to examine the position of forensic nursing in the world and Turkey is a compilation of studies conducted in the form of literature to be examined. Forensic nurses are a subspecialty of nursing that focuses on the trauma suffered by the patient, such as violence, abuse, abuse, intentional or unintentional injuries, while providing health care services to the patient. Providing care and treatment to the patients by using nursing knowledge and knowledge in the field of forensic issues in the field of forensic issues, which are more than the number of other healthcare professionals and can be reached at every need in the clinical areas, will provide great convenience to the other members of the team, law enforcement officers, prosecutors and judges. Since forensic sciences require a multidisciplinary team work, the effect and benefit of nurses trained in forensic sciences to the team and justice processes are evident. For this reason, the definition and duties of forensic nurses within the scope of legal regulations should be clearly defined and the specialization of forensic nurses should be opened with master's and doctoral programs.