Acil serviste çalışan hemşirelerin çocuk istismarı ve adli olgulara yaklaşımlarının incelenmesi
Investigation of the approaches of nurse working in emergency department to child abuse and forensic facts
  1. Tez No: 681238
  2. Yazar: BURCU ALTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURŞAH BAŞOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Hemşirelik, Forensic Medicine, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Giriş ve Amaç: Acil servis; hem adli olguların hem de çocuk istismar ve ihmali olmuş olguların sıkça görüldüğü bir birimdir. Bu olguların tanınması, bildirimi ve genel yaklaşımı çok önemlidir. Acil servis hemşirelerinin bu konuda yeterliliklerini, tutumlarını incelemek olası sorunların tespiti ve çözüme yönelik adımlar atılması için önemli olacaktır. Bu çalışmada; Acil serviste çalışan hemşirelerin, çocuk istismarı ve ihmali vakaları ile karşılaştıklarında belirti ve riskleri tanılama düzeylerini, şüphelendikleri veya bildikleri vakaları raporlayabilme yeterliliklerini ve adli olgulara karşı bilgi düzeyi ve yaklaşımlarını belirlemek amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Kesitsel ve tanımlayıcı tipte olan bu çalışmanın örneklemini Tokat Kamu Hastaneleri Başkanlığına bağlı ikinci basamak sağlık tesislerinde ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversite Hastanesi Acil Servislerinde görev yapan 150 acil servis hemşiresi oluşturdu. Veriler, acil servis hemşirelerinin sosyo-demografik özelliklerini ve adli olgulara yaklaşımlarını içeren Adli Olgulara Yaklaşım Tanılama Formu, Çocuk İstismarı ve İhmalinin Belirti ve Risklerinin Tanılanmasına Yönelik Ölçek ve Hemşirelerin Çocuk İstismarı ve İhmalini Raporlama Öz-yeterlilik Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama ± standart sapma, yüzdelik dağılımlar, t-testi ve Anova testi kullanıldı. Normal dağılım göstermeyen iki kategorili değişkenlerin puan hesaplamaları için Mann-Whitney U testi, ikiden fazla kategorili değişkenlerin puan hesaplamaları için Kruskal Wallis H testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Emergency service is a unit where both forensic cases and cases of child abuse and neglect are frequently seen. Recognition, reporting and general approach of these cases are very important. It will be important to examine the competencies and attitudes of the emergency service nurses in this regard, to identify possible problems and to take steps towards solution. The present study aimed to determine the level of diagnosis of symptoms and risks of nurses working in the emergency department when faced with cases of child abuse and neglect, their ability to report cases they suspect or know, and their knowledge level and approach to forensic cases. Material and Method: The sample of this cross-sectional and descriptive study consisted of 150 emergency nurses working in the secondary health facilities of the Tokat Public Hospitals Presidency and the Emergency Services of Tokat Gaziosmanpaşa University Hospital. Data were collected using the Forensic Approach Diagnostic Form, which includes the socio-demographic characteristics of emergency room nurses and their approach to forensic cases, the Scale for Diagnosing the Symptoms and Risks of Child Abuse and Neglect, and the Nurses' Self-Efficacy Scale for Reporting Child Abuse and Neglect. Mean ± standard deviation, percentile distributions, t-test and Anova test were used to evaluate the data. The Mann-Whitney U test was used for score calculations for variables with two categories that did not show normal distribution, and the Kruskal Wallis H test for score calculations for variables with more than two categories.