Metal ve metal ürünleri ihtisas organize sanayi bölgesinin (Eskipazar/Karabük) jeolojisi ve jeoteknik özelliklerinin incelenmesi
The geological and geotechnical properties of metal and metal products specialized organized industrial zone (Eskipazar/Karabuk) investigation
  1. Tez No: 623378
  2. Yazar: MEHMET SERCAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM BUZKAN, DOÇ. DR. AHMET KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu çalışmada; Bayındır köyü sınırlarında yapılacak olan, Metal ve Metal Ürünleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin (Eskipazar/Karabük) Jeolojisi ve Jeoteknik Özelliklerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bayındır Köyü, 1/5.000'lik G29-a-12-b ve G29-a-13-a hali hazır paftalarında yer almakta olup Metal ve Metal Ürünleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için edinilen bulgulara göre yerleşime uygunluk durumunun değerlendirilmesi yapılmaktadır. Araştırma; günümüz koşullarında bölge kalkınmasına katkıda bulunması ve demir-çelik ürünlerinin hammadde kaynağına daha yakın bir sahada, mamül olarak işlenerek ekonomiye sunulması ile katma değer oluşturması açısından önemli olmaktadır. İnceleme alanında yapılan çalışmalar kapsamında 20 adet olmak üzere toplam 282 metre derinliğinde sondaj çalışması yapılmıştır. Yapılan sondajlarda yüzeyden itibaren, sondaj sonu olan 15,00 metre arasında değişken derinliklere kadar gözlenen Pazarbaşı Formasyonu Rezidüeli Ayrışmış Fliş (kırmızı renkli çakıltaşları ile katkı şeklinde kiltaşı, silttaşı, çamurtaşı) birim ve bu birimin altında Pazarbaşı Formasyonu mensup Fliş Birimi (Tor)gözlenmiştir. Fliş Birimi (Tor) Pliyosen yaşlı, gri-koyu gri renkte, çakıltaşı-kumtaşı-çamurtaşı ardalanmalı olarak gözlenmiştir. Ayrıca jeofizik çalışmalar kapsamında 15 adet MASW ve 10 adet mikrotremör çalışması yapılmıştır. Sondaj çalışmalarından alınan örneklere laboratuvarlarda deneyler yapılmıştır. Yapılan deneylerin sonuçları ile jeofizik çalışmaların verileri birleştirilerek çalışmalar tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, the geological- geotechnical properties of Metal and Metal Products Specialized Organized Industrial zone which will take place in G29-a-12-b and G29-a-13-a ready layouts of 1/5000 and to assess the suitability of the settlement according to the findings. Bayındır Village is located on 1 / 5.000 G29-a-12-b and G29-a-13-a ready-made sheets and the suitability of the settlement is evaluated according to the findings obtained for Metal and Metal Products Specialized Industrial Zone. Research; It contributes to the development of the region in today's conditions and iron-steel products in a field closer to the source of raw materials, processed as a product to be added to the economy is important in terms of creating added value. Within the scope of the studies carried out in the study area, a total of 282 drilling depths, 20 of which were drilled. Pazarbasi Formation Residual Weathered Flysch (red colored conglomerates and additive claystone, siltstone, mudstone) unit was observed from the surface to the varying depths between 15.00 meters which is the end of the drilling and the Flysch Unit (Tor) belonging to Pazarbaşı Formation was observed under this unit. Flysch Unit (Tor) Pliocene aged, gray-dark gray colored, conglomerate-sandstone-mudstone intercalated. In addition, 15 MASW and 10 microtremor studies were carried out within the scope of geophysical studies. Experiments were performed in the samples taken from drilling works. The results of the experiments were combined with the data of the geophysical studies.