Kurumsal yönetim endeksi ile diğer pay endekslerinin getiri oynaklığının karşılaştırılması: BIST örneği
A comparison between returns on volatalities of corporate governance index and other stock indices: As a case study of BIST
  1. Tez No: 623405
  2. Yazar: ENDER BAYKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL KULA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu çalışmada, kurumsal yönetim uygulamalarının volatilite üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, XKURY endeksi ile BİST'e kote edilmiş işlem hacmi en yüksek ilk altı endeksin volatilite yapıları belirlenerek, karşılaştırılacaktır. Endekslerin kaldıraç etkisine sahip olup olmadığının test edilmesi amacıyla simetrik modellerin yanında, asimetrik modeller de analizlere dâhil edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, incelemeye konu olan XKURY, XU030, XU050, XU100, XBANK, XUMAL ve XUSİN endekslerinin hiçbiri, kaldıraç etkisine sahip değildir. Toplam 273 farklı modelin sınandığı çalışmada, tüm endeksler için en uygun model olarak GARCH modeli belirlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre, volatilitenin en düşük olduğu endeks XKURY, en yüksek olduğu endeks ise XBANK endeksidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of corporate governance practices on volatility has been researched. With this aim, together with XKURY index, volatility structure of top six indices in terms of transaction volume, which are quoted to Istanbul Stock Index, will be determined and compared. In order to test the leverage effect, asymmetric models are involved in analysis besides symmetric models. According to the findings, it is found that none of the indices (XKURY, XU030, XU050,XU100, XBANK, XUMAL and XUSİN) has leverage effect. It is also found that GARCH model is most suitable for all indices in the total of 273 different tested models. Result of the study reveal that XKURY is the least volatile index on the other hand XBANK is the utmost.