Kurumsal sosyal sorumluluk kriterlerinin şirket performansı üzerindeki etkisi-BİST kurumsal yönetim endeksinde sektör incelemesi
Examining the effect of corporate social responsibility criteria on company performance: A sector-based study within the BIST corporate governance index
  1. Tez No: 950505
  2. Yazar: BETÜL HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERAH YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, kurumsal sosyal sorumluluk kapsamında değerlendirilen kurumsal yönetim kriterlerinin, BIST Kurumsal Yönetim Endeksi'nde (XKURY) yer alan şirketlerin finansal performansları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Analizler, 2013-2023 yıllarını kapsamakta olup, farklı sektörlerden seçilen 25 firmanın verileri kullanılmıştır. Finansal performans göstergeleri olarak öz sermaye karlılığı (ROE), aktif karlılığı (ROA) ve fiyat/kazanç oranı (F/K) bağımlı değişkenler olarak ele alınmış; bağımsız değişkenler ise Pay Sahipleri, Kamuyu Aydınlatma ve Şeffaflık, Menfaat Sahipleri ve Yönetim Kurulu kriterlerinden oluşmaktadır. Korelasyon analizlerinde bağımsız değişkenler ile ROA arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır. Ancak, ROE ile özellikle Pay Sahipleri ve Kamuyu Aydınlatma kriterleri arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler saptanmıştır. F/K oranı ile bağımsız değişkenler arasında ise anlamlı ilişki tespit edilmemiştir. Sektörel analizlerde ANOVA ve Tukey testleri kullanılmıştır. Teknoloji ve savunma sanayi sektörü, holdingler ve yatırım gruplarına kıyasla ROA ve ROE'de daha yüksek performans göstermiştir. Holdingler ve yatırım grupları, pay sahipliği hakları ve şeffaflık kriterlerinde diğer sektörlere göre daha zayıf kalmıştır. İmalat sanayi sektörü ise menfaat sahipleri ve yönetim kurulu kriterlerinde daha üstün performans sergilemiştir. Sonuçlar, kurumsal yönetim uygulamalarının finansal performansı etkileyebileceğini ve sektörlere göre farklılıklar gösterebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of corporate governance criteria, evaluated within the scope of corporate social responsibility, on the financial performance of companies listed in the BIST Corporate Governance Index (XKURY). The analysis covers the period from 2013 to 2023 and includes data from 25 firms across various sectors.Financial performance indicators — return on equity (ROE), return on assets (ROA), and price-toearnings ratio (P/E) — were considered as dependent variables, while corporate governance sub-dimensions such as Shareholders, Public Disclosure and Transparency, Stakeholders, and Board of Directors served as independent variables.Correlation analyses indicated no significant relationship between the independent variables and ROA. However, positive and significant associations were found between ROE and particularly the Shareholders and Public Disclosure criteria. No significant relationships were identified between these criteria and the P/E ratio.Sectoral analyses using ANOVA and Tukey tests revealed significant differences; the technology and defense sector outperformed holding and investment groups in ROA and ROE, while holding and investment groups showed weaker performance in shareholder rights and transparency criteria compared to other sectors. The manufacturing sector demonstrated superior practices in Stakeholder and Board of Directors criteria.The findings suggest that corporate governance practices may influence financial performance, highlighting the importance of sectoral differences.