Kurumsal yönetim ve firma değeri ilişkisi: Türkiye örneği
The relationship between corporate governance and firm value: Turkish case
  1. Tez No: 314964
  2. Yazar: BARBAROS YALÇINER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İPÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmada hisse senetleri 2004 yılı itibariyle İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören 215 şirkete yönelik olarak 2004-2009 arasındaki altı yıl için oluşturulan endeks çerçevesinde kurumsal yönetim notu verilmiştir. Kurumsal yönetim endeksi, şirketlerin faaliyet raporlarında yer verdikleri Sermaye Piyasası Kurulu Kurumsal Yönetim İlkeleri'ne uyum raporları, esas sözleşmeleri, faaliyet raporları ve internet siteleri incelenerek 58 kurumsal yönetim kriterine göre oluşturulmuştur. Genel kurumsal yönetim endeksine ek olarak pay sahipleri, kamuyu aydınlatma ve yönetim kurulu olmak üzere 3 tane de alt endeks hesaplanmıştır. Hesaplanan endeksler çerçevesinde SPK'nın Kurumsal Yönetim İlkelerini ortaya koymasından sonra hem şirket bazında hem de piyasa bazında 2004-2009 dönemindeki kurumsal yönetim alanında yaşanan gelişme incelenmiştir. Buna göre 2004'ten 2009'a gelindiğinde altı yıllık sürede incelenen 215 şirketin kurumsal yönetim notu ortalama yüzde 15 yükselmiştir.Çalışmada ikinci olarak ise oluşturulan kurumsal yönetim endeksi kullanılarak, kurumsal yönetimin şirket değeri üzerinde etkili olup olmadığı test edilmiştir. Hesaplanan kurumsal yönetim notları ve diğer kontrol değişkenleri ile şirket değerini temsil eden Tobin's Q değerlerinden oluşan panel veri seti kullanılarak bu hipotez test edilmiştir. Birçok gelişmekte olan ülkeye yönelik olarak ülke bazında yapılan çalışmalarda kurumsal yönetim endeksi ile Tobin's Q değerleri arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Bu çalışmada da kullanılan modellerin büyük bir kısmı firma değeri ile kurumsal yönetim arasında pozitif bir ilişkiye işaret etmektedir. Ancak bu ilişkinin çalışma kapsamındaki yıllar itibariyle zayıfladığı görülmektedir Oluşturulan alt kurumsal yönetim endekslerinden ise pay sahipleri endeksi ön plana çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study a corporate governance index is constructed and using this index corporate governance ratings are calculated for the six years between 2004-2009 for the 215 companies listed in Istanbul Stock Exchange. The corporate governance index is constructed according to 58 corporate governance variables, which were collected from firms? Capital Markets Board Corporate Governance Principles compliance reports, charters, annual reports, company web sites. The general corporate governance index consists of shareholder rights, disclosure and board of directors subindices. In this regard, the development in the corporate governance of the general market as well as at the company level is analysed between the years 2004 and 2009. In the six years between 2004-2009, the average corporate governance index level of 215 companies is increased by 15 percent.In the second part of this study, the effect of corporate governance on the firm value is tested using the corporate governance index constructed in this study. Using a panel data, the relationship between Tobin?s Q and calculated corporate governance index is investigated against a background of control variables. In many single country studies for emerging markets a positive and significant relationship between corporate governance index and Tobin?s Q has been found. In parallel with the result of these studies, a positive relationship has been found between firm value and corporate governance in most of the models used in this study. On the other hand this positive relationship has weakened throughout the years covered in this study. Shareholders subindex seems to be the most influential among three subindices.