Kitab-ı Köroğlu (vr.33b-75a) (İnceleme-Metin-Dizin)
Kitab-ı Köroğlu (vr.33b-75a) (Review-Text-Directory)
  1. Tez No: 623407
  2. Yazar: AYŞE ÖZKAN AKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Çağatay Türkçesi, 15. yüzyılın başlarından 20. yüzyılın başlarına kadar, yaklaşık olarak, Osmanlı Devleti dışında kalan Asya'daki doğu Türklüğünün edebi dilidir. Kitâb-ı Köroğlu, Çağatay Türkçesinin Klasik Sonrası Dönemi'ne ait bir eserdir. Bu çalışmada Çağataycanın son devirlerine ait Kitâb-ı Köroğlu adlı destan metni incelenmiştir. Eser, Mirza Halil Yüzbaşıyev Karabağî tarafından 20. yüzyıl başlarında istinsah edilmiştir. Elinizdeki çalışma Kitâb-ı Köroğlu'nun 32b-68b varakları arasındaki bölümü üzerinde yapılmıştır. Eserin varyantları, içeriği hakkında bilgi ve kısa bir özet verildikten sonra metnin imlâ ve dil özellikleri üzerinde durulmuştur. Metnin transkripsiyonu yapılmış, en sonda da dizine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Chagatay language is the literary language of the eastern Turks in Asia other than Ottomans, approximately, from the beginning of the 15th century to the beginning of the 20th century. Kitâb-ı Köroğlu, is a work of art pertaining to the post classical era of the Chagatay language. In this work, epic text Kitâb-ı Köroğlu which belongs to the last era of Chagatay language, has been examined. This work has been copied by Mirza Halil Yüzbaşıyev Karabağî at the beginning of the 20th century. This study is performed on the parts of documents between 32b – 68b of Kitâb-ı Köroğlu. After giving the variations, contents and a short summary of the work, punctuation an language characteristics have been mentioned. The transcription of the text has been written and an index has been added.