Timokinonun diyabetik sıçanlarda kardiyak iskemi/reperfüzyon hasarı ve otofaji üzerine etkisi
Effect of thymoquinone on cardiac ischemia/reperfusion injury and autophagy in diabetic rats
  1. Tez No: 623432
  2. Yazar: SAVAŞ ÜSTÜNOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR İNCİ ALİCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Amaç: Diyabetik hastalar yüksek kardiyovasküler hastalık riski taşımaktadır. Timokinon, antioksidan ve antidiyabetik etkiye sahip önemli bir bitkisel bileşiktir. Çalışmamızda, diyabetik sıçanların izole kalplerinde timokinonun kardiyak iskemi/Reperfüzyon (İR) hasarı ve otofaji üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, 4 aylık, ağırlıkları 350-400 g olan 35 adet erkek Wistar albino sıçan kullanıldı. Kontrol, İR ve timokinon (10 mg/kg; 1 ml; orogastrik) grupları ile streptozotosin (65 mg/kg, ip) ile diyabet oluşturulup, 30 gün timokinon ya da çözücü verilerek izole kalp sistemindeki kalplere 30 dakika global iskemi ve 60 dakika reperfüzyon uygulandı. Deney sonunda biyokimyasal ve histolojik analizler için kan, perfüzat ve kalp dokusu örnekleri alındı ve kardiyodinamik parametreler değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Diabetic patients have a high risk of cardiovascular diseases. Thymoquinone is an important herbal component and has antioxidant and antidiabetic effects. This study was designed to investigate whether thymoqinone has protective effects against ischemia-reperfusion (IR) injury and autophagia in isolated hearts of diabetic rats. Materials and methods: Thirty five male Wistar albino rats weighing 350-400 g were used. Control, IR, thymoquinone (10 mg/kg) and diabetes (streptozotocin 65 mg/kg, ip) groups were designed, and treated with thymoquinone or vehicle for 30 days and 30 minutes ischemia and 60 minutes reperfusion were applied. Blood, perfusate and heart tissue samples were taken for biochemical and histological analysis and evaluated together with cardiodynamic parameters.