Acil servise başvuran iş kazalarına bağlı el travmalarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of hand trauma due to occupational accidents WHO apply to the emergency service
  1. Tez No: 623438
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÜRÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KOŞARGELİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız acil servise başvuran iş kazasına bağlı el yaralanmalarının retrospektif olarak incelenmesi ve iş kazalarında el travmalarının demografik yapısının incelenmesi , iş kazalarının engellenmesi ve iş kaybını azaltıcı önlemler hakkında fikir sunmaktır. Gereç ve yöntem: Çalışmamız yapılırken Hastane Bilgi Yönetim Sistemi'nde Ocak 2017- Haziran 2019 tarihleri arasında (HBYS) iş kazası tanısı alan olgular retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 221 olgu tespit edildi. Çalışmamıza dahil edilen olguların yaş , cinsiyet , iş kazasına bağlı yaralanma şekli, travma sonrası acil servise başvuru süreleri, sigortasının olup olmadığı, konsultasyon isteği yapılıp yapılmadığı, travmaya bağlı yaralanmaların analizi, sonrasında geçirilen bir operasyonu olup olmadığı incelenmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiki analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Bulgular:Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune SUAM Acil Tıp Kliniği' ne başvuran ve çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 221 olgu analiz edildi. Çalışmaya dahil edilen olguların yaşları 18 ile 65 arasında değişmekte olup ortalaması 31,4 yaştır. Hastaların cinsiyet analizlerine bakıldığında %85'i erkek, %15 'i kadın hastalardı. El yaralanma şekilleri incelendiğinde, delici ve kesici aletle oluşan yaralanmaları (81 olgu) en sık görülen yaralanma şekli olup, sırasıyla spiral ve testere yaralanmaları (33 olgu), sıkışma (66 olgu), düşme (24 olgu) yaralanmarı izlemekteydi. Travma sonrası ortalama başvuru süresi 2 saat (30dk-3saat) tespit edilmiştir. Hastaların sistemden incelenen sosyal güvenlik durumları incelendiğinde 167 olgunun sigortalı çalışan olduğu tespit edilmiştir. Yapılan sistem taramalarında mevcut yaralanmalarda 51 olgunun tedavileri acil serviste yapılıp herhangi ilgili branş konsultasyonu istenmeden taburcu edilmiştir. 172 olgunun sıklıkla konsulte edildiği klinikler plastik cerrahi (151 olgu) ve ortopedi (21 olgu) klinikleridir. Konsultasyon istenilen hastaların acil muayeneleri ve değerlendirmeleri sonrası büyük çoğunluğuna ek cerrahi girişim gerekliliği olmuştur(143 olgu). Sonuç: SBÜ Haydarpaşa Numune SUAM acil tıp kliniği sıklıkla iş kazalarının başvurduğu bir kliniktir. Mevcut analizlerde iş kazalarına bağlı el yaralanmalarının sıklıkla oluştuğu, büyük çoğunluğunun cerrahi operasyonlar gerektirdiği, iş gücü kayıplarının oluştuğu görülmektedir. İş kazalarına yönelik önlemlerin alınması durumunda bu kazaların azaltılabileceği ve buna bağlı iş gücü kaybının önlenebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: This study is to investigate retrospectively the hand injuries related to occupational accidents and to examine the demographic structure of hand injuries in work accidents, to prevent occupational accidents and to reduce work loss. Materials and Methods: During our study, cases diagnosed with occupational accidents in the Hospital Information Management System between January 2017 and June 2019 (HIS) were analyzed retrospectively 221 patients who met the inclusion criteria were identified. The subjects included in our study were examined for age, sex, type of injury due to occupational accident, duration of admission to the emergency department after trauma, whether they had insurance, whether a consultation request was made or not, and whether they had an operation after trauma. When evaluating the findings obtained in the study, statistical analysis for IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) programs were used.. Results: In this study, 221 cases who applied to Haydarpaşa Numune SUAM Emergency Medicine Clinic of Health Sciences University and met the inclusion criteria were analyzed. The ages of the subjects included in the study ranged from 18 to 65 years with a mean of 31.4 years. According to gender analysis, 85% of the patients were male and 15% were female. When hand injury types were examined, the most common type of injuries (81 cases) caused by penetrating and cutting tools were followed by spiral and saw injuries (33 cases), compression (66 cases) and falls (24 cases) respectively. The mean post-trauma application time was 2 hours (30min-3h). When the social insurance status of the patients were examined, it was found that 167 cases were insured employees. In the system screenings, 51 patients were treated in the emergency department and discharged without any relevant branch consultation. The clinics that 172 patients were frequently consulted were plastic surgery (151 cases) and orthopedics (21 cases).After the emergency examinations and evaluations of the patients who required consultation, the majority of patients required additional surgical intervention (143 cases). Conclusion: SBU Haydarpaşa Numune SUAM is a clinic applied for work accidents for the emergency clinic. In the current analysis, it is seen that major injuries due to work accidents require surgical operations and labor losses. We think that examining the precautions for work accidents can be reduced and the related loss of labor can be prevented.