Distal femur kırıklarında uygulanan tibia çivisi ile retrograd intramedüller çivileme tekniğinde distal kilit vidalarının anatomik oluşumlar ile ilişkisi
The relationship of distal locking screws with anatomical structures in tibial nailing versus retrograde intramedullary nailing techniques in distal femur fractures
- Tez No: 930862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş: Distal femur kırıklarının retrograd çivilenmesi, kırık tespitinde etkili ve giderek daha popüler hale gelen bir yöntemdir. Uygulanan bu yöntemde çivi rotasyonunu distal kilit vidalarının yerleşimini etkilemektedir. Distal kilit vidalarının yerleşimi diz çevresindeki nörovasküler yapılara, bağlara ve patellofemoral eklem hasarına neden olabileceği için kritik önem taşımaktadır. Yapacağımız bu kadavra çalışmasında distal kilit vidalarının anatomik oluşumlar ile ilişkisi incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi'nde dizüstü amputasyon cerrahisi ile tedavi edilen 7 hastanın amputat materyali kullanılmıştır. Her amputata Trigen Meta-Nail Smith and Nephew tibia çivisi kullanılmış olup, floroskopi eşliğinde 5-10-15 derece iç rotasyon, 5-10-15 derece dış rotasyon ve standart (0o rotasyon) pozisyonda retrograd çivileme işlemi yapıldı. Vida boyları belirlenirken standart olarak tam ön arka, yan, 15 derece iç rotasyonda ve 15 derece dış rotasyonda grafiler floroskopik olarak görüldü ve kaydedildi. Ardından cerrahi diseksiyon yapılıp vidaların anatomik yapılar ile ilişkisi kayıt altına alındı ve ölçümler yapıldı. Bulgular: Distal kilit vidalarının patellofemoral eklem ile yakın ilişki içerisinde oldukları görüldü. MDV giriş yerinin patellofemoral ekleme olan uzaklıklarının ortalaması 8,29 mm, LDV giriş yerinin patellofemoral ekleme olan uzaklıklarının ortalaması 5,71 mm olarak hesaplandı. En yakın oldukları mesafe ise sırasıyla 3 ± 3,94 ve 2 ± 2,56 mm olarak ölçüldü. LAN vida çıkış yeri standart (0o rotasyon) uygulamada 6 mm olarak ölçülmüş olup, yapılacak yanlış rotasyonda MCL' ye 1 mm ye kadar yaklaşmaktadır. LDV çıkış yerinin popliteal artere olan uzaklıklarının ortalaması 25,85 mm, tibial sinire olan uzaklıklarının ortalaması 30 mm olarak hesaplandı. En yakın olduğu mesafe ise sırasıyla 21 ± 3,71 mm ve 23 ± 5,09 mm olarak 15 derece iç rotasyonda ölçüldü. MDV çıkış yerinin common peroneal sinire olan uzaklıklarının ortalaması 17,28 mm olarak hesaplandı. En yakın olduğu mesafe ise 11 ± 4,27 mm olarak 15 derece iç rotasyonda ölçüldü. Sonuçlar: Çalışmamızda Trigen Meta-Nail Smith and Nephew çivisinin distal femur kırıklarının tedavisinde retrograd olarak güvenli bir şekilde kullanılabileceğini gördük. Distal kilit vidalarının patellofemoral ekleme, trokleaya yakın seyrettiklerini gördük. Diz önü ağrılarının oluşmaması ve patellofemoral eklem patolojisi gelişmemesi adına mümkünse distaldeki vidaların tercih edilmemesi gerekiyor. Çivinin yanlış iç ve dış rotasyonu sonucu ekstansör mekanizmanın, MCL ve LCL'nin etkilendiğini gözlendi. Genel olarak vidaların posteriyordaki damar sinir yapılara uzak seyrettiği fakat drilleme esnasında yine de dikkatli olunması ve vida boyunun doğru seçilmesi gerekiyor. Aynı zamanda posteriyordaki nörovasküler yapıları korumak için çivinin yanlış iç rotasyonundan kaçınmamız gerekiyor. 15 derece iç ve dış rotasyon grafileri vida boyunu belirlemede yardımcı olabilir. Kullanılan implantın genel özellikleri, çivi çapları, distal kilit vida konfigürasyonu, proksimal ve distal eğimi iyi bilinmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Retrograde nailing of distal femur fractures is an effective and increasingly popular method for fracture fixation. In this technique, the rotation of the nail influences the placement of distal locking screws. The placement of distal locking screws is crucial as it can impact surrounding neurovascular structures, ligaments, and the patellofemoral joint, potentially causing damage. This cadaver study aims to examine the relationship between distal locking screws and anatomical structures. Materials and Methods: In this study, amputated material from 7 patients who underwent knee disarticulation surgery at Bulent Ecevit University Hospital was used. For each specimen, a Trigen Meta-Nail Smith and Nephew tibial nail was utilized. Retrograde nailing was performed under fluoroscopy in 5°, 10°, and 15° internal and external rotations and in the standard (0° rotation) position. Screw lengths were measured and recorded fluoroscopically in full anteroposterior, lateral, 15° internal, and 15° external rotation views. Surgical dissection was then performed to record the relationship between the screws and anatomical structures, with measurements taken. Findings: The distal locking screws were found to have a close relationship with the patellofemoral joint. The average distance of the MDV entry point to the patellofemoral joint was calculated as 8.29 mm, and for the LDV entry point, it was 5.71 mm. The closest distances were 3 ± 3.94 mm and 2 ± 2.56 mm, respectively. The LAN exit point in the standard (0° rotation) position was measured at 6 mm and could approach the MCL within 1 mm in case of incorrect rotation. The average distance of the LDV exit point to the popliteal artery was calculated as 25.85 mm, and to the tibial nerve as 30 mm. The closest distances, measured at 15° internal rotation, were 21 ± 3.71 mm and 23 ± 5.09 mm, respectively. The average distance of the MDV exit point to the common peroneal nerve was 17.28 mm, with the closest distance being 11 ± 4.27 mm at 15° internal rotation. Conclusions: Our study suggests that the Trigen meta-nail Smith and Nephew can be safely used retrogradely for treating distal femur fractures. The distal locking screws were found to be close to the patellofemoral joint and trochlea, indicating that distal screws should be avoided where possible to prevent anterior knee pain and patellofemoral joint pathologies. Incorrect internal and external rotation of the nail was shown to impact the extensor mechanisms and MCL and LCL. Generally, the screws were positioned at a safe distance from posterior neurovascular structures, but caution should still be exercised during drilling, and screw length should be carefully selected. Avoiding incorrect internal rotation of the nail is essential for protecting posterior neurovascular structures. Additionally, 15° internal and external rotation imaging may assist in determining screw length. The general characteristics of the implant, including nail diameters, distal locking screw configuration, and proximal and distal curvature, should be well understood.