Proliferatif olmayan diabetik retinopatide renk algısı, karanlık adaptasyonu ve flaş elektroretinografi bulguları
Color perception, dark adaptation, and flashelectroretinography findings in non-proliferative diabetic
  1. Tez No: 623445
  2. Yazar: HÜSEYİN BUĞRA TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Proliferatif olmayan diabetik retinopatili (DR) olgularda renk algısı, karanlık adaptasyonu (KA) ve flaş elektroretinografi (fERG) parametrelerinin değerlendirilmesi. Yöntem: DR'li 31 hastanın 31 gözü ve 21 sağlıklı bireyin 21 gözü çalışmaya dahil edildi. Objektif refraksiyon, en iyi düzeltilmiş görme keskinliği ölçümleri ve biyomikroskopik ön segment ve fundus muayenesi, spektral domain optik koherens tomografi (SD-OCT) (Heidelberg Engineering, Heidelberg, Almanya) ile maküla analizi yapıldıktan sonra ChromaTest ile renk kontrast eşiği (RKE), Ganzfeld küresi (Metrovision, Perenchies, Fransa) ile KA ve fERG ölçümleri yapıldı. Elde edilen veriler arasındaki ilişki istatistiksel olarak değerlendirildi ve p0,05). DR ve kontrol grubu karşılaştırıldığında, tritan ve protan RKE değeri DR grubunda istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p0,05). DR grubunda cinsiyete göre yapılan karşılaştırmada RKE ve KA maksimum duyarlılık değerlerinde cinsiyetler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). fERG ölçümünde rod cevabı b dalgası amplitüdü kadın hastalarda istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p0,05). Kontrol grubu cinsiyete göre yapılan karşılaştırmada, protan RKE erkeklerde istatistiksel olarak yüksek saptandı (p0,05). Maksimal cevap a dalgası amplitüdü kadınlarda istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptanırken (p0,05). DR ve kontrol grupları cinsiyetler açısından karşılaştırıldığında, hem erkek hem de kadın hastalar arasında RKE diabet grubunda istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı (p0,05). Diabetli erkeklerde kontrol grubundaki erkeklere göre, istatistiksel olarak rod cevabı b dalgası amplitüdü anlamlı düşük (p0,05). Diabet hastalarının yaşı ile maksimal cevap a dalgası latansı, maksimal cevap b dalgası latansı, kon cevabı b dalgası latansı değerleri arasında anlamlı derecede pozitif ilişki olduğu bulundu. Ek olarak diabet hastalarının yaşı ile maksimal cevap a dalgası amplitüdü, maksimal cevap b dalgası amplitüdü, kon cevabı b dalgası amplitüdü, fotopik negatif cevap (FNC) amplitüdü değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede negatif ilişki olduğu bulundu (p0,05). Sonuç: DR'nin proliferatif olmayan evresinde fonksiyonel değişikliklerin saptanması, RKE, KA ve fERG ölçümleri ile mümkün olabilmektedir. RKE'de bozulmanın, fERG paramerelerindeki bozulmaya göre daha kuvvetli olması, proliferatif olmayan DR'de gelişen renk algı bozukluğunun, elektroretinografik değişimler başlamadan ortaya çıktığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate color perception, dark adaptation (DA), and flash electroretinography (fERG) findings in non-proliferative diabetic retinopathy (DR). Material and Methods: A total of 31 eyes of 31 DR patients and 21 eyes of 21 healthy individuals were included in the study. Objective refraction, best corrected visual acuity measurements and biomicroscopic anterior segment and fundus examination findings, macula analysis with spectral-domain optic coherence tomography (OCT) (Hedielberg Engineering, Heidelberg, Germany) followed by color contrast threshold (CCT) with ChromaTest, DA with Ganzfeld effect (Metrovision, Perenchies, FR), and fERG measurements were evaluated. The obtained data were statistically analyzed. P value of 0.05). Tritan and protan CCT measurements were significantly higher in the DR group (p0.05). In the comparison of genders in the DR group, there was no significant difference between males and females according to CCT and DA maximum sensitivity values (p>0.05). Female patients had significantly higher rod response b-wave amplitude in fERG (p0.05). In the control group, males had significantly higher protan CCT compared to females (p0.05). Females had significantly higher maximal response a-wave amplitude (p0.05). When the DR and control groups were compared according to genders, CCT was significantly higher in the DR group in both males and females (p0.05). Males with diabetes had significantly lower rod response b-wave amplitude compared to those in the control group (p 0.05). A significant positive correlation was found between age of diabetic patients and maximal response a-wave latency, maximal response b-wave latency, and cone response b-wave latency. In addition, a statistically significant negative correlation was found between the age of diabetic patients and the values of maximal response a-wave amplitude, maximal response b-wave amplitude, cone response b-wave amplitude, photopic negative response amplitude values (p0.05). Conclusion: The detection of functional changes is possible with CCT, DA and fERG measurements in the non-proliferative phase of DR. The finding that impairment in CCT is stronger than the impairment in the fERG parameters is indicative that color perception disorder that develops in the non-proliferative DR occurs before the start of electroretinographic changes.