Karaciğer nakli olan hastaların psikososyal durumlarının ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of psychosocial conditions and quality of life in patients with liver transplant
- Tez No: 623446
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh ve Sinir Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Çalışmamızda, karaciğer nakli olan hastalarda uzun dönemde görülen psikiyatrik bozuklukların yaygınlığını, bu bozukluklarla ilişkili risk faktörlerini araştırmayı ve nakilli hastaların yaşam kalitesi düzeylerini sağlıklı popülasyonla karşılaştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: 07.05.2019 ile 07.11.2019 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'ne bir yıldan daha uzun süre önce karaciğer (KC) nakli olmuş ve ayaktan başvuran 60 hasta ile 60 sağlıklı gönüllü çalışmaya alındı. Böylece Karaciğer Nakilli Grup (KNG) ve Sağlıklı Gönüllüler Grubu (SGG) olmak üzere iki grup oluşturuldu. Tüm katılımcılara; DSM-5 Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-5/CV), Kısa Form-36 (KF-36), Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği (HAM-D), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) uygulandı ve Sosyodemografik Bilgi Formu dolduruldu. Ayrıca KNG'deki hastalara Alıcı Veri Formu, Paradoksik Psikiyatrik Sendrom saptanan hastalara da Toronto Aleksitimi Skalası (TAS-20) dolduruldu. Böylece gözlemsel-kesitsel değerlendirmeler yapıldı. Bulgular: KNG'de hastaların %36,7'sinde psikiyatrik bozukluk saptandı. "Kadın cinsiyet, evli olmama, özgeçmişte psikiyatrik öykü bulunması, nakilden sonra en az bir ciddi komplikasyon bulunması ve son dönem KC yetmezliğinin viral etiyoloji dışındaki hastalıklara bağlı olması'' değişkenleri ile güncel psikiyatrik bozukluk varlığı arasında ilişki kuruldu.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to investigate the prevalence of long-term psychiatric disorders in patients with liver transplantation, the risk factors associated with these disorders, and to compare the quality of life of transplanted patients with the healthy population. Material and Method: Between 07.05.2019 and 07.11.2019, 60 healthy volunteers and 60 patients who received liver transplants from Inönü University Turgut Özal Medical Center more than a year ago were enrolled in the study. Thus, two groups, the Liver Transplant Group (LTG) and the Healthy Volunteer Group (HVG), were created. To all participants; Structured Clinical Interview for DSM-5 Disorders (SCID-5 / CV), Short Form-36 (KF-36), Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D), Beck Anxiety Scale (BAI) were applied and the Sociodemographic Information Form was filled. In addition, Recipient Data Form was filled in patients with LTG, and Toronto Alexithymia Scale (TAS-20) was filled in patients with Paradoxical Psychiatric Syndrome. Thus, observational-cross-sectional evaluations were made. Results: Psychiatric disorder was detected in 36.7% of patients in LTG. A relationship was established between the variables of“female gender, not being married, having a psychiatric history in the resume, having at least one serious complication after transplantation, and end-stage KC failure due to diseases other than viral etiology”and the presence of current psychiatric disorders.