Tekrarlayan kök kanal tedavilerinde guta perka artıklarının, debris ve smear tabakasının uzaklaştırılmasında lazer, self-adjusting file, ultrasonik tekniklerinin etkinliğinin sem ile incelenmesi
The efficacy of laser, ultrasound and self-adjustable file inremoving smear layer debris from oval root canals followingretreatment: A scanning electron microscopy study
- Tez No: 644219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KELEŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, kök kanal tedavisi yenilenen oval şekilli kanallarda debris ve smear tabakasının uzaklaştırılmasında farklı irrigasyon aktivasyon yöntemlerinin etkinliklerinin incelenmesidir. 90 adet oval şekilli alt kanin dişlerinin kök kanalları prepare edildi ve sıcak vertikal kompaksiyon tekniğiyle dolduruldu. Kök kanal tedavilerinin tekrarlanması, döner aletler ile yapıldı. Örnekler rastgele 6 gruba (n=15) ayrıldı ve her gruba aynı irrigasyon protokolleri ile farklı ajitasyon teknikleri uygulandı: R-Endo retreatment eğesi, R-Endo + Er: YAG lazer, R-Endo+ PIPS lazer, R-Endo+ Nd: YAG lazer, R-Endo+ SAF, R-Endo+ Ultrasonik. Ardından, tüm kökler SEM değerlendirilmesi için uzunlamasına ikiye bölündü. SEM resimleri kullanarak, açık dentin tübül sayısı ve debris ile kaplanan yüzey alanı değerlendirildi. Değişkenlerin gruplar arası karşılaştırmalarında Kruskal Wallis testi ve farklılığa neden çıkan grubun tespitinde Bonferroni Düzeltmeli Mann Whitney U test kullanıldı. Parametrelerin grup içi karşılaştırmalarında ise Friedman Testi ve ikili karşılaştırmalarında Bonferroni Düzeltmeli Wilcoxon işaret testi kullanıldı. Grup içi iki nokta karşılaştırmalarında Wilcoxon İşaret Testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, the effectiveness of different irrigation activation methods, used in the removal of debris and smear layer in the oval-shaped channel, compared with conventional irrigation methods. So, the methods are more effective for root canal have been identified. 90 oval-shaped lower canine teeth root canals were prepared and filled with warm vertical compaction technique. Retreatment was performed with rotary files. Samples were divied randomly into 6 groups (n = 15) and different agitation techniques were applied each group with the same irrigation protocols: R-Endo retreatment files, R-Endo + Er: YAG laser, R-Endo + PIPS laser, R-Endo + Nd: YAG laser, R- Endo + SAF, R-Endo + Ultrasonic. Then all root canals were divided longitudinally to evaluate with SEM. The number of open dentinal tubules and surface area covered with debris were assessed using SEM images. Between-group comparisons of variables Kruskal Wallis test and differences in the determination of the cause must be modified Bonferroni Mann-Whitney U test was used. The parameters of intragroup comparisons should be modified Bonferroni at the Friedman test and Wilcoxon signed rank test was used for pairwise comparisons. Wilcoxon Sign Test was used for intergroup comparison of two points.