Parkinson hastalarında osteoporoz eğitiminin osteoporoz bilgi düzeyi ve günlük yaşam üzerine etkisi, randomize kontrollü çalışma
The effect of osteoporosis education on osteoporosis knowledge level and daily life in parkinsonian patients, randomized controlled trial
- Tez No: 623464
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMİN GÜLBAHAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmada Parkinson hastalarında osteoporoz (OP) eğitiminin osteoporoz bilgi düzeyi ve günlük yaşam üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hipotez: Parkinson hastalarına; yalnız başına OP'ye yönelik bilgilendirici broşür verilmesiyle, broşüre ilave olarak yapılandırılmış OP eğitimi verilmesi arasında OP bilgi düzeyi ve günlük yaşam üzerine etki açısından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılık bulunmaktadır Materyal-Metot: PH tanılı 50 yaş ve üzeri 54 katılımcı çalışma ve kontrol gruplarına randomize edildi. OP eğitimi katılımcılara gruplar halinde, aynı hekim tarafından, sözel anlatımla, 20 dk ve tek seans şeklinde uygulandı. Broşürümüz OP eğitim programı ile aynı bilgileri içermekteydi. Hastalar girişte ve 12 hafta sonra olmak üzere 2 kez değerlendirildi. OP bilgi düzeyleri için 2011 Revize Osteoporoz Bilgi Testi (OBT) (0-32puan); günlük yaşam üzerine etkiler için günlük kalsiyum alımı (NOF) [National Osteoporosis Foundation, (mg)], fiziksel aktivite düzeyi (PASE) (Physical Activity Scale for the Elderly, 0-763 puan), sigara ve alkol kullam durumu (Evet/Hayır) ve miktarları (Sigara paket/hafta, alkol ünite/hafta) ve düşme sıklığı (kez/son 1 ay) sorgulandı. Bulgular: Her iki yöntemin de OBT (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the effect of osteoporosis (OP) education on OP knowledge level and daily life in Parkinsonian patients. Hypothesis: To Parkinsonian patients; there is a statistically significant difference in terms of impact on OP knowledge level and daily life between giving informative brochures about OP alone and providing structured OP education in addition to the brochure. Material-Method: 54 participants aged 50 and over with Parkinson's Disease were randomized to the study and control groups. The OP education was performed in groups of 4-5 people by a single physician in the form of verbal expression via slide, with a duration of 20 minutes and in the form of a single session. Our brochure contained the same information as the OP education program. Patients were evaluated with 2 structured face-to-face interviews at the entrance and 12 weeks later. Revised 2011 Osteoporosis Knowledge Test (rOKT) (0-32 points) for OP knowledge levels; National Osteoporosis Foundation daily calcium intake scale [NOF, (mg)], Physical Activity Scale For The Elderly (PASE, 0-763 points), smoking and alcohol use status (Yes/No) and quantities (cigarette pack/per week, alcohol unit/per week), frequency of falls (times/last 1 month) were questioned for effects on daily life. Results: It was observed that both methods had a positive effect on OBT (p0.05).