Psoriasis hastalarında metabolik sendrom varlığı ile kardiyotropin-1 ve HS-CRP düzeylerinin ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of cardiotropin-1 and HS-CRP levels in psoriasis patients and relationship with accompanying metabolic syndrome
  1. Tez No: 623463
  2. Yazar: DUYGU ALPTEKİN AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Psoriasis patogenezinde rol alan kronik inflamasyon ve metabolik sendrom (MS) başta olmak üzere birçok komorbidite nedeni ile kardiyovasküler riskin arttığı immun aracılı bir cilt hastalığıdır. Bu tez çalışmasında psoriasis hastalarında kardiyovasküler risk artışının Framingham risk skoru ve high sensitive- CRP (hs-CRP) kullanılarak değerlendirilmesi, olası artışın psoriasisin kendisinden mi yoksa psoriasisin en önemli komorbiditelerinden biri olan metabolik sendromdan mı kaynaklandığının araştırılması planlanmıştır. Ayrıca psoriasis hastalarında daha önce çalışılmamış olan kardiyotropin-1 (CT-1) değerlerinin belirlenmesi ve CT-1 düzeyinin MS ve kardiyovasküler risk ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma öncesinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulundan 06.06.2016 tarihinde 18920478-050.01.04/E.63077sayılı belge ile izin alınmıştır. Bu tez çalışması Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Fonu tarafından desteklenmiştir (Proje ID:1057). Çalışmamız gözlemsel vaka kontrol tipinde olup 3 ayrı grup ile yürütüldü. İlk gruba 47 MS tanısı olan psoriasis hastası, ikinci gruba MS tanı kriterleri taşımayan 35 psoriasis hastası ve üçüncü gruba 37 sağlıklı kontrol dahil edildi. Kardiyovasküler hastalık riski Framingham Risk Skoru kullanılarak hesaplandı. Kardiyotropin-1 düzeyleri ELISA yöntemiyle, hs-CRP düzeyleri ise immünolojik aglütinasyon prensibiyle ölçülerek gruplar kendi arasında kıyaslandı. Bulgular: Psoriasis hasta grubunda hs-CRP ve CT-1 düzeyleri kontrol grubuna kıyasla yüksek bulundu (sırasıyla p=0,0001, p=0,0001). MS olan hasta grubunda CT-1 düzeyi MS olmayan hasta grubuna kıyasla yüksek (p=0,024) bulundu. MS olmayan psoriasis hasta grubunda hs-CRP ve CT-1 düzeyleri kontrol grubuna kıyasla yüksek bulundu (sırasıyla p=0,009, p=0,002). Framingham risk skoru düşük psoriasis hasta grubunun hs-CRP ve CT-1 düzeyleri kontrol grubundan yüksek saptandı (sırasıyla p=0,0001, p=0,0001). Sonuç: Çalışmamızda psoriasis hastalarında eşlik eden MS olmadan da kardiyovasküler risk artışı saptanmıştır ve CT-1 psoriasis hastalarında kardiyovasküler riski belirlemede kullanılabilecek yeni bir biyobelirteç olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Psoriasis is an immune-mediated skin disease in which the cardiovascular risk increases due to chronic inflammation and many accompanying comorbidities especially metabolic syndrome (MS). In this thesis, it was planned to evaluate the increased cardiovascular risk using Framingham risk score and high sensitive-CRP (hs-CRP) and to investigate whether the potential increase is due to psoriasis itself or concomitant MS. In addition, it is aimed to evaluate a novel marker CT-1 level in psoriatic patients and its possible assosiation with concomitant MS and cardiovascular risk. Method:Prior to the study, permission was obtained from Çanakkale Onsekiz Mart University Clinical Research Ethics Committee on 06.06.2016 with the document numbered 18920478-050.01.04 / E.63077. This thesis was supported by Çanakkale Onsekiz Mart University Scientific Research Fund (Project ID: 1057). Our study is an observational case control study which was conducted with 3 separate groups. The first group included 47 psoriasis patients who were diagnosed with MS, the second group included 35 psoriasis patients who did not meet the criteria for MS diagnosis, and 37 healthy controls were included in the third group. Cardiovascular disease risk was calculated using the Framingham Risk Score. Cardiotropin-1 levels were measured by ELISA method and hs-CRP levels were measured by immunological agglutination principle. Both groups are compared among themselves. Results: The hs-CRP and CT-1 levels were found higher in the psoriasis patient group compared to the control group (p = 0.0001, p = 0.0001, respectively). The CT-1 level in the patient group with MS was higher than the non-MS patient group (p = 0.024). In non-MS psoriasis patient group, hs-CRP and CT-1 levels were higher than the control group (p = 0.009, p = 0.002, respectively). The hs-CRP and CT-1 levels of the psoriasis patient group with low Framingham risk score were higher than the control group (p = 0.0001, p = 0.0001, respectively). Conclusion: In our study, increased cardiovascular risk was detected in psoriasis patients without accompanying MS and CT-1 may be a novel biomarker that can be used to determine cardiovascular risk in psoriasis patients.