Parkinson hastalığı klinik belirteçleri ve osteoporoz arasında neden-sonuç ilişkisi
The relationship between the markers of parkinson's di̇ease and osteoporosis and the results
- Tez No: 611513
- Danışmanlar: DR. ASLI ECE ÇİLLİLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Parkinson hastalığı, ileri yaş dönemleri içerisinde alzheimer hastalığından sonra ikinci sıklıkta görülen nörodejeneratif hastalıktır. Çoğunlukla 50 yaş üstünde hastalık belirtileri başlar ve yaş ilerledikçe ortaya çıkış sıklığı artar. Dünya'da olduğu gibi ülkemizde de yaşam süresinin artışına bağlı sıklığı da artmıştır. Osteoporoz da ileri yaşla birlikte kemik yoğunluğunun kaybıyla giden bir hastalık olup, parkinson hastalarında da görülebilmektedir. Parkinson hastalarında motor ve motor olmayan belirtilerle bağlı olarak düşmeler sık görülmekte, bunun sonucunda oluşan kırıklar da mortalite ve morbiditeyi etkilemektedir. Bu nedenle Parkinson hastalarında var olan osteoporozun tanınması ve özellikle Parkinson hastalarında osteoporoz sıklığının bilinmesi önemlidir. Bu tezin amacı, Parkinson hastalarında osteoporoz sıklığını, osteoporoza yol açan nedenleri ve bunların sonuçlarını bulabilmektir. Bu amaçla 42 parkinson hastası ve 26 kontrol grubu hasta çalışmaya alınmıştır. Her iki gruba da kemik mineral yoğunluğu ölçümü ve laboratuvar tetkikleri (D vitamini, kalsiyom, fosfor) yapılmıştır. Her iki grup ta güneşe çıkma, diyet, özellikleri, sigara kullanımı, menapoz durumu, kırık öyküsü, fizik aktivite skoru açısından kıyaslandılar. Sonuçta; kontrol grubu ile Parkinson hastalığı olanlar arasında osteoporoz sıklığı bakımından anlamlı bir fark bulunmamakla beraber Parkinson hastalarında bazı hastalık özelliklerinin osteoporoza yatkınlık oluşturduğu sonucu elde edilmiştir. Rijiditenin osteoporoza karşı koruyucu etkisi ve PH başlangıç tarafının bradikinezi olmasının osteoporoza yatkınlık yaratması çalışmamızda elde edilen en önemli sonuçlardandır. Bizim bildiğimiz kadarıyla PH başlangıç şeklinin osteoporoza etkisi daha önceden araştırılmamıştır. Bu elde ettiğimiz sonuçtan yola çıkarak özellikle bradikineziye bağlı olarak Parkinson hastalarının fiziksel aktivitelerinin azalmış olması nedeniyle osteoporoza yatkınlık olabileceği düşünülmüştür. Bu grup hastalara kırık riskine karşı multidisipliner yaklaşımla yakın takip gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Parkinson' s disease is the second neurodegenerative disorder after Alzheimer' s disease. Most of the patients are over 50 years of age and the frequency of the disease increases with age. As the average of age is increasing in our population, Parkinson' s disease is seen more common. There are motor and non motor symptoms of Parkinson' s disease. As the patients are elderly, there are some other problems occuring at these ages. Osteoporosis is characterized as low bone mass at the elderly people. In Parkinson' s disease fractures because of the falls are very common and this affects the mortality and morbidity of the patients. It is reasonable to know the frequency and causes of osteoporosis in Parkinson' s disease. The aim of this thesis is to find out the frequency, causes and the results of osteoporosis in Parkinson' s disease. 42 patients with Parkinson' s disease and 26 control patients are included in this study. Bone mineral density measurement and the laboratuary examinations(vitamin D, calcium, phosphorus) were performed in both of the groups. Both groups are compare according to their sunlight exposure, dietary intake, smoking habbit, menopause,history of fracture and physical activity score. As a result; there was no significant difference between the frequency of osteoporosis in these groups but there were some disease related factors that causes susceptibility to osteoporosis in osteoporotic Parkinson patients. The protective effect of rigidity and the negative effect of bradykinesia (as the first symptom of Parkinson' s disease) on osteoporosis are the most important results of our study. To our knowledge our study was the first to analyze the effect of bradykinesia (as the fisrt symptom of Parkinson' s disease) on osteoporosis. According to our results the decreased mobility caused by bradykinesia causes osteoporosis in Parkinson patients.These patients need multidisciplinary approach because of the increased fracture risk.