Endüstriyel odunların polimerizasyonu ile fiziksel özelliklerinin modifikasyonu
Polymerization of industrial woods and modification of their physical properties
- Tez No: 623475
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anorganik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Ağaç kullanımı, insanlık tarihiyle beraber ortaya çıkmış ve günümüzde de aktif olarak günlük yaşantımızda giderek artmaktadır. Ancak günümüzde dünyada artan ağaç malzeme kullanımı ve azalan ormanlar ağaç ile ilgili yeni çalışmalar ortaya koyma konusunda teşvik edilmektedir. Bu çalışmada çeşitli yollarla polimerleşmesi istenen endüstriyel odun numunelerinin fiziksel özelliklerinin iyileştirilmesi hedeflenmiştir. Kavak, ham huş ağacı ve modifiye edilmiş huş ağacı örneklerinin tolüen diisosiyanat ile, 2,4 dioksan ve piridin çözücü sistemlerinde reaksiyona sokulmuştur. Hazırlanan kompozit yapılı materyallerin yapısal analizlerindeki değişim FT-IR spektroskopisi yöntemiyle incelenmiştir. Polimerizasyon sonucunda örneklerin fiziksel yapılarındaki değişim ise SEM, yoğunluk ve sertlik tayinleri ile ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
use of wood has emerged with the history of humanity and is increasingly increasing in our daily lives. Increasing use of wood material in the world and declining forests are encouraged to make new studies on woodThe. In this study, it is aimed to improve the physical properties of industrial wood samples which are desired to polymerize in various ways. Poplar, crude birch and modified birch samples were reacted with Toluene diisocianato (TDI) in 2,4 dioxane and pyridine solvent systems. The change in the structural analysis of the prepared composite materials was investigated by FT-IR spectroscopy.