Beden eğitimi öğretmeni adaylarının fiziksel aktivite içeren oyunlara yönelik tutumlarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of physical education teacher candidates attitudes towards physical activity games in terms of some variables
- Tez No: 623476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET ALINCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Eğitim bilimi açısından oyun önemli bir kavramdır. Birçok uzman oyun kavramını ele alırken bir öğrenme sanatı olarak değerlendirmiştir. Bu anlamda bireylerin gelişiminde oyunun etkililiği çok önemlidir. Bu manada oyunla öğretim metodunun en çok kullanacak olan beden eğitimi öğretmenlerinin oyuna yönelik tutumlarının önemli olduğu düşünülmektedir. Yapılan çalışmada, beden eğitimi öğretmeni adaylarının oyuna yönelik tutumlarının incelenmesi amacıyla yapılan betimsel bir çalışmadır. Çalışma evreni Türkiye'nin farklı üniversitelerinde öğrenim gören beden eğitimi öğretmeni adayları olarak belirlenmiştir. Örneklem grubunda 424 (260 erkek, 164 kadın) beden eğitimi öğretmeni adayı yer almıştır. Araştırma verilerinin elde edilmesinde Hazar (2015) tarafından geliştirilen Oyunsallık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Independent Sample t testi, OneWay Anova analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, çalışma grubunun oyun tutkusu puanları yüksek bulunurken, sosyal uyum ve oyun isteği puanları düşük bulunmuş, risk alma ve keyif alma alt boyutlarında elde ettikleri puanlarında orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Cinsiyet değişkeni açısından, oyun tutkusu ve keyif alma alt boyutlarında kadın öğretmen adaylarının daha yüksek puan elde ettikleri, sosyal uyum alt boyutunda ise erkeklerin daha yüksek puan aldıkları tespit edilmiştir. Yaş değişkeni açısından risk alma ve keyif alma alt boyutlarında 25 yaş üzeri bireylerin diğer yaş gruplarından daha düşük puan elde ettikleri, sosyal uyum alt boyutunda ise 20-24 yaş grubunda olanların diğer gruplardan daha yüksek puan elde ettikleri saptanmıştır. Akademik başarı değişkeni açısından, not ortalaması düşük olan grupların oyuna yönelik tutumlarının daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmada ele alınan gelir düzeyi, mezun olunan lise türü ve sınıf düzeyi açısından oyuna yönelik tutumlarının farklılaşmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Game is an important concept for educational science. Many experts have considered the concept of game as a learning art. Therefore, the effectiveness of the game is very important in the development of individuals. In this sense, it is thought that physical education teachers' attitudes towards game will be the most important method of teaching with games. In this study, it is a descriptive study to examine the attitudes of physical education teacher candidates towards game. The universe is studying physical education teacher at different universities in Turkey has been identified as candidates. The sample group consisted of 424 (260 male, 164 female) physical education teacher candidates. In order to obtain the research data, Gamality Scale developed by Hazar (2015) was used. Independent samples t test and One Way Anova analysis were used for data analysis. As a result of the study, it was found that the game passion scores of the study group were high, social adaptation and game desire scores were low, and the scores obtained in the risk taking and pleasure sub-dimensions were found to be moderate. In terms of gender variable, it was found that female teacher candidates had higher scores in game passion and enjoyment sub-dimensions, while male students scored higher in social adjustment subscale. It was found that individuals over 25 years of age had lower scores in risk taking and enjoyment subscales in terms of age variable and those in the 20-24 age group had higher scores in the social harmony subscale than other groups. In terms of academic achievement variable, it was found that the groups with lower grade point average had more attitudes towards the game. In addition, it can be said that attitudes towards the game do not differ in terms of income level, type of high school and grade level.