Septisemili buzağılarda prokalsitonin ve bazı hematolojik parametre değerleri
Investigate of procalcitonin and some hematological parameter levels in neonatal calves with septicemia
  1. Tez No: 408521
  2. Yazar: NEDİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, Van ili sınırları içerisinde kurulu bulunan işletmelerdeki septisemili buzağılarda hastalığın kesin tanısını kolaylaştırmak için PCT seviyelerinin önemli bir belirteç olup olmayacağını araştırıldı. Bu amaçla 40'ı septisemili, 10'u sağlıklı (kontrol grubu) olmak üzere toplam 50 adet buzağı kullanıldı. Çalışmada kullanılan septisemili buzağıların kanlarından yapılan kan kültür testleri sonuçlarına göre septisemili 40 buzağıda 11 E. faecalis (%27,5), 10 E. coli (%25), 5 S. bovis (%12,5), 4 E. faecium (%10), 4 E. casseliflavus/gallinarum (%10), 2 S. uberis (%5), 1 E. avium (%2,5), 1 E. hirae (%2,5), 1 S. simulans (%2,5) ve 1 P. magnus (%2,5) izole edildi. Van yöresindeki buzağılarda anaerob septisemi etkeni olan P. magnus, mikrobiyolojik etken analiz yöntemi kullanılarak ilk kez tespit edildi. Tespit edilen etken çeşitliliğinde, diğer çalışmalardan farklı olarak E. faecalis'in en fazla oranda septisemiye neden olan etken olduğu belirlendi. Septisemiye neden olan tüm etkenlerin çeşitli antibiyotiklere karşı oluşturdukları direnç ve duyarlılık sonuçları saptandı.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to make a definitive diagnosis, calves with septicemia which live farms in Van was investigated whether an important indicator of the PCT level. For this purpose, 40 calves with septicemia and 10 healthy (control group), totally 50 calves were used. According to blood culture test of calves with septicemia, 11 E. faecalis (%27,5), 10 E. coli (%25), 5 S. bovis (%12,5), 4 E. faecium (%10), 4 E. casseliflavus/gallinarum (%10), 2 S. uberis (%5) 1 E. avium (%2,5), 1 E. hirae (%2,5), 1 S. simulans (%2,5) and 1 P. magnus (%2,5) were isolated. P. magnus that is causative agent of anaerobic septicemia in calves was determined using analysis of microbiological agents in Van for the first time. Different from past research about variety of detected factors, E. faecalis was determined as the most influential factor. Also, resistance of all factors against antibiotic was determined. On healthy calves, hematocrit value was %33,89±7,14, leukocyte level was 10,11±2,95 109/L and lymphocyte level was 8,30±5,46 109/L.