Yapım ihalelerinde 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ile fıdıc (Kırmızı kitap) standart sözleşmelerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of Public Procurement Law no. 4734 and fidic (Red book) standard contracts in construction auctions
- Tez No: 623490
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR KAZAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türkiye'de ihale kurallarında eleştirilen konular, yapılan düzenlemelerle dünya standartlarına getirilmeye çalışılmıştır. Bunlar yapılırken FIDIC Kurallarından da yararlanılmıştır. Bu kadar büyük öneme sahip bir sektörü kamu otoritesi, başıboş bırakmamış gerek kamu alımlarına konu yapım işleri için gerekse özel sektör inşaat yatırımları için belirli standartlar belirlemiştir. Özellikle kamu yapım işlerinde ülke genelinde tüm kamu kurumları arasında birlikteliği sağlamak amacıyla tip şartnameler ve sözleşmeler hazırlanmıştır. 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu ile yasa koyucu tarafından bazı temel ilkeler belirlenmiş ve bu ilkeler ile öngörülen; ihalelerde saydamlığın, rekabetin, eşit muamelenin, güvenirliğin, gizliliğin, kamuoyu denetiminin, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasının ve kaynakların verimli kullanılmasının en kapsamlı şekilde sağlanması amaçlanmıştır. Uluslararası ilişkilerdebirden fazla ülke vatandaşı olan tarafların, hukuk, örf, adet yönünden görüş ve anlayış birliğini sağlamalarının zorluğu karşısında, Uluslararası bir sözleşme hazırlanması gerektiği ifade edilmiş ve FIDIC olarak adlandırılan böyle bir tip sözleşme“Müşavir Mühendisler Uluslararası Federasyonu”(FédérationInternationaledesIngénieursConseils) ile“Bina ve Bayındırlık İşleri Uluslararası Federasyonu”(FédérationInternationaleduBátiment et desTravauxPublics) tarafından ortaklaşa hazırlanmış ve 1957 yılında yayınlanmıştır. Ülkemizde ise Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununun (KİSK-4735) ikinci bölümünde uluslararası sözleşmeler ile uygulama birliğini sağlamak üzere mal veya hizmet alımları ile yapım işlerine ilişkin resmi gazetede yayınlanan Tip Sözleşmeler hazırlanmış ve bu sözleşmelerin kullanılması gerektiği belirtilmiştir. Bu tez kapsamında; Kamuda yapım işlerinde kullanılan 4734 Kamu İhale Kanunu ile uluslararası projelerde uygulanan FIDIC sözleşmelerinin karşılaştırmalı analizine yönelik bir çalışma yapılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Topics criticized in procurement rules, Turkey has tried to be the world standard with the new arrangements. FIDIC Rules were also used in this process. The public authority did not abandon such a sector of great importance and set certain standards for construction works subject to public procurement and private sector construction investments. In order to ensure equality among all public institutions throughout the country, especially in public works, type specifications and contracts have been prepared. 4734 Public Procurement Law and the basic principles introduced by the legislator; transparency, competition, equal treatment, reliability, confidentiality, public supervision, meeting the needs under appropriate conditions in a timely manner and efficient use of resources. In international relations, it is stated that an international agreement should be prepared in the face of the difficulty of providing the unity of opinion and understanding in terms of law, customs and custom of the parties, sometimes citizens of two different nations, and such a contract called FIDIC is called International Federation of Consulting Engineers" and prepared by the International Federation of Building and Public Works (FédérationInternationale du Bâtimentet des Travaux Publics) and published in 1957. In our country, in the second part of the Public Procurement Contracts Law (KİSK-4735), Type Agreements published in the Official Gazette on procurement of goods or services and construction works have been prepared in order to ensure the unity of implementation with international agreements and it is stated that these contracts should be used. In this study; A study will be carried out for the comparative analysis of FIDIC contracts applied in international projects and 4734 Public Procurement Law used in public works.