Voting: A citizen's right, or duty? Legitimizing compulsory voting
Oy verme: Hak mı ödev mi? Zorunlu Oy'u meşrulaştırmak
- Tez No: 623492
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÇAYLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Zorunlu oy, modern demokrasilerde seçimlerde düşük katılım oranı ile toplumdaki siyasal eşitsizliğe karşı yasalarca öngörülen bir tedbirdir. Bununla birlikte egemenliğin doğasıyla yakından ilgili olması, bu noktada oy vermenin bir hak mı ödev mi olduğu sorularını beraberinde getirmiştir. Hak olduğu düşüncesinden yola çıkıldığında bireyi, hakkı olan bir şeyi kullanmaya zorlamanın demokratik olmadığı ve dolayısıyla bireyin özgürlüğüne ve iradesine bir müdahale olduğu ifade edilmekte ve zorunlu oy kullanımına karşı çıkılmaktadır. Diğer taraftan, oy vermenin, vergi vermek gibi bir ödev ve sorumluluk olduğunu, ayrıca siyasal katılımın demokrasi ve meşruiyet ile bireylerin eğitilmesindeki rolü düşünüldüğünde zorunlu oyun demokrasilerde gerekçelendirilebilir olduğu savunulmaktadır. Bu çalışmada, bilindiği kadarıyla, Türkiye'de başlı başına incelenmeyen zorunlu oy kullanımı incelenmektedir. Bu bağlamda zorunlu oy kullanımının tanımı ve tarihsel gelişimi ile zorunlu oy kullanımına dönük lehte ve aleyhte görüşler karşılaştırmalı bir şekilde ele alınacaktır. Dünyada zorunlu oy kullanımı, nasıl uygulandığı ve ne yaptırımlar öngörüldüğü, zorunlu oy kullanımı yerine öngörülen alternatif uygulamaların ne olduğu da tartışılacaktır. Ayrıca, Türkiye'de seçim sistemi ve zorunlu oy kullanımının gelişimi incelenecek ve diğer ülkelerdeki uygulamalarla karşılaştırılacaktır. Tezin son bölümünde oy kullanımının demokrasi ve meşruiyet için önemli sonuçlar doğurması, siyasal katılımının önemi ve sonuçları, oy kullanımının düşük maliyetli olması gibi nedenlerle zorunlu oy kullanımının demokrasilerde gerekçelendirilebilir olduğu savunulmaktadır. Zorunlu oy kullanımının demokrasi, hak ve egemenliğin doğasıyla yakından ilişkili olması, Türkiye'de, bilindiği kadarıyla, şimdiye kadar başlı başına çalışılan bir konu olmaması bu çalışmaya önemli ve özgün bir mahiyet kazandırdığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Compulsory voting is a law, enacted against low turnout rates and political inequality in elections in modern democracies. However, the fact that voting is closely related to nature of sovereignty has brought questions about whether it is a right or a duty to vote at this point. It is expressed that it is not democratic to force an individual to use something that his or her right, and therefore it is an interference with the freedom and will of the individual and compulsory voting is being opposed. On the other hand, it is argued that voting is a duty and responsibility, such as paying taxes, and that compulsory voting is justifiable in democracies when considering its role in educating individuals, democracy and legitimacy. This study deals with compulsory voting which has not been examined in Turkey itself, as far as known. In this context, the definition and historical development of compulsory voting, and the arguments for and against it will be analyzed comparatively. It will also be discussed compulsory voting in the world, how it is enforced and what sanctions are foreseen, what alternative practices are envisaged instead of compulsory voting. In addition, the development of the electoral system and compulsory voting in Turkey will be examined and compared with the implementations in other countries. In the last part of the thesis it is argued that voting can be justified in democracies because of its important consequences for democracy and legitimacy, the importance and consequences of political participation, and the low cost of voting and so on. The absence of such a study in the existing electoral studies in Turkey, the importance of compulsory voting in the regard the nature of democracy, rights and sovereignty are believed to be an important and distinctive feature of this study.