Kardiyak cerrahide preoperatif oral hidrasyonun hemodinami üzerine etkisi
The effect of preoperative oral hydration on hemodynamia in cardiac surgery
- Tez No: 623524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE SARKILAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Hemodinamik stabilizasyon, preload optimizasyonu ve sıvı tedavisinin doğru yönetimi kritik bakımda çok önemlidir. Perioperatif dönemde hipovolemi, yetersiz organ perfüzyonu ve azalmış doku oksijenasyonuna sebep olabilir. Bu çalışmada açık kalp cerrahisi geçirecek hastalarda, preoperatif su ile oral hidrasyon yapılan ve yapılmayan gruplar arasında anestezi indüksiyonu sırasında hemodinamik değişiklikleri (invazif kan basıncı ölçümü) ve intravasküler volüm durumunu (statik ve dinamik parametrelerle ve ultrasonografi) değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve metod: Genel anestezi altında açık kalp cerrahisi operasyonu geçirecek, 18-80 yaş aralığında ve ASA II-IV grubunda yer alan 300 hasta dahil edildi. Preoperatif oral hidrasyon yapılmayan kontrol grubu (n=150) ve preoperatif oral su verilen hidrasyon grubu (n=150) olarak eşit iki gruba ayrıldı. Hidrasyon grubuna operasyondan en son 8 saat önce 500 mL ve 2 saat önce 500 mL olmak üzere 2 kere su içirildi. Kontrol grubunda 8 saatlik dönemde tam açlık ve susuzluk sağlandı. Sistolik, diyastolik ve ortalama kan basınçları (sırasıyla, SKB, DKB ve OKB) ve kalp atım hızları (KAH) bazal, entübasyondan önce, entübasyondan sonraki 3 dk içindeki ölçümlerin ortalaması (T0, T1, Tort) kaydedildi. SKB'de >%30 azalma ve OKB 0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Hemodynamic stabilization, preload optimization and correct management of fluid therapy are crucial in critical care. In the perioperative period, hypovolemia can cause inadequate organ perfusion and decreased tissue oxygenation. In this study, we aimed to evaluate hemodynamic changes (invasive blood pressure measurement) and intravascular volume status (with static and dynamic parameters and ultrasonography) during anesthesia induction between groups who underwent oral hydration with and without preoperative water in patients undergoing open heart surgery. Material and Method: The study was planned 300 patients who were going to undergo open heart surgery under general anesthesia, in the 18-80 age group and in the ASA II-IV group were included. The control group (n= 150) without preoperative oral hydration and hydration group (n= 150) given preoperative oral water were divided into two equal groups. The hydration group was drunk two times, 500 mL last 8 hours before the operation and 500 mL 2 hours before the operation. Complete hunger and thirst were achieved in the control group over an 8 hour period. The patients' systolic, diastolic and mean blood pressures and heart rate; basal, before intubation and the mean of measurements within 3 min after intubation, were recorded. A reduction of >30% in systolic blood pressure and mean blood pressure 0,05).