Akut pankreatit hastalarında granülosit yüzdesinin prognostik değeri
The prognostic value of immature granulocyte in patients with acute pancreatitis
  1. Tez No: 623539
  2. Yazar: SERKAN KARAKULAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN NARCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Akut pankreatit pankreasın bir enflamatuar hastalığıdır. Hafif formlardan yaşamı tehdit eden şiddetli olgularda kadar ilerleyebilir. Şiddetli olguları erken dönmede saptayabilen bir belirteç henüz bulunmamaktadır. Erken tanı ve tedavi prognoz açısından kritik önem taşımaktadır. Bu çalışmada, immatür granülosit yüzdesinin (IG%), akut pankreatit hastalarında, hastalığın şiddeti ve hastane içi mortaliteyi öngörmede değeri araştırılmaya çalışıldı. Bu çalışma, Tıp Fakültesi, Acil Tıp Anabilim Dalında, 01.01.2017-30.06.2019 tarihleri arasında retrospektif olarak yapıldı. Çalışmaya acil servise başvuran ve akut pankreatit tanısı almış 18 yaş ve üzeri hastalar dahil edildi. Hastalar, Modifiye Atlanta kriterlerine göre; hafif, orta ve şiddetli pankreatit olmak üzere üç grupta sınıflandırıldı. Ayrıca hastalar taburcu edilenler ve hastane içinde ölenler olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastaların yaşları, cinsiyetleri, hastane yatış süreleri, lökosit, nötrofil, immatür granülosit yüzdesi, CRP, Glukoz, LDH, Üre, Kreatin, Amilaz, Lipaz, AST ve ALT değerleri çalışma formuna kaydedildi. Çalışmaya, 107'si erkek olmak üzere, 218 hasta dâhil edildi. Hastaların yaş ortalamaları 56,9 ± 18,3 idi. Hafif, orta ve şiddetli gruplar karşılaştırıldığında, IG% düzeyleri şiddetli pankreatit hastalarında daha yüksekti(p=0,018). Hastalığın şiddetini belirlemek için yapılan ROC analizinde; IG% düzeyi için kesme değeri >1,1 olarak belirlendi, böyle bir durumda spesifite, %38,89, sensitivite %95,0, pozitif prediktif değer (PPD) %41,18 ve negatif prediktif değer (NPD) %94,53 olarak bulundu (Area Under Curve (AUC)=0.698). IG% düzeyleri, hastane içi mortalitesi olan grupta taburcu olanlara göre daha yüksekti (p =0,039). Hastane içi mortaliteyi belirlemek için yapılan ROC analizinde; IG düzeyinin kesme değeri >1,8, duyarlılık %50,00, özgüllük %97,12, PPV %45,45 ve NPV %97,58 olarak hesaplandı ( AUC=0,708). Bu çalışma, IG% düzeylerinin, akut pankreatit hastalarında, hastalığın şiddetini ve hastane içi mortalitenin bir öngörücüsü olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Acute pancreatitis is an inflammatory disease of the pancreas. It can progress from mild forms to life-threatening severe cases. A marker that can detect severe cases in early return is not yet available. Early diagnosis and treatment are critical to prognosis. In this study, we aimed to investigate the percentage of immature granulocyte (IG%) in patients with acute pancreatitis in order to predict the severity of the disease and in-hospital mortality. This study was carried out retrospectively in academic emergency department, faculty of medicine between 01.01.2017 and 30.06.2019. Patients diagnosed with acute pancreatitis, aged 18 years and over, presenting to the emergency department were included in the study. Patients were evaluated according to Revised Atlanta Classification criteria and they were divided into three group; mild, moderate and severe pancreatitis. In addition, the patients were divided into two groups: those discharged from the hospital and those who died in the hospital. Age, sex, hospital stay of patients, percentage of patients' leukocyte, neutrophil and immature granulocyte, CRP, Glucose, LDH, Blood Urea Nitrogen, Creatine, Amylase, Lipase, AST and ALT values were recorded in the study form. A total of 218 patients (107 male) were included in the study. The mean age of the patients was 56.9 ± 18.3 years. When the mild, moderate and severe groups were compared, it was found that IG% levels were higher in patients with severe pancreatitis (p = 0.018). In the ROC analysis that was done to determine the severity of the disease, the cut-off value of IG% was found as >1.1. As such case, specificity was %38.89, sensitivity was 95.00%, positive predictive value (PPV) was 41.18% and negative predictive value (NPV) was found as 94.53% (Area Under Curve (AUC)=0.698). IG% levels were found as higher in patients with in-hospital mortality than those who were discharged from hospital (p = 0.039). In ROC analysis that was performed to determine in-hospital mortality, the cut-off value of IG level was found as >1.8, sensitivity was 50.00%, specificity was 97.12%, PPV was 45.45% and NPV was found as 97.58% (AUC=0.708). This study shows that IG% levels can be used as a predictor of disease severity and in-hospital mortality in patients with acute pancreatitis.