Elektrokonvülsif tedavi (EKT)'de uygulanan propofol ve etomidata remifentanil eklenmesinin hemodinamik parametreler ve konvülsiyon sürelerine etkilerinin karşılaştırılması
The compare the effects of remifentanyl on seizure duration and hemodynamic parameters added to propofol and etomidate for electroconvulsive therapy (ECT).
- Tez No: 272251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, elektrokonvülsif tedavi (EKT)'de uygulanan propofol ve etomidata remifentanil eklenmesinin hemodinamik parametreler ve konvülsiyon sürelerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı.Çalışmaya, EKT planlanan yaşları 20?60 olan ASA I-II toplam 24 erkek olgu alındı. Her olguya en az 5 EKT uygulaması yapıldı ve toplam 150 EKT uygulandı. Olgular rasgele 2 gruba ayrıldı. Grup P olgularına (n=12); BIS değeri 60'ın altına inene kadar propofol, 1 mcg/kg remifentanil bolus, 0,1 µg/kg/dk hızında remifentanil ve 1 mg/kg süksinilkolin, Grup E olgularına (n=12); BIS değeri 60'ın altına inene kadar etomidat ve 1 µg/kg remifentanil bolus, 0,1 µg/kg/dk hızında remifentanil ve 1 mg/kg süksinilkolin i.v. uygulandı. Tüm olgularda; anestezi öncesi, EKT öncesi, EKT sırası, 1, 3, 5, 7 ve 10. dakikalarda olmak üzere; sistolik, diyastolik ve ortalama arter basıncı, kalp atım hızı, periferik oksijen satürasyonu, izole koldaki motor kasılma süresi, elektromiyelogramdaki motor aktivite, elektroensefalogramdaki nöbet süresi, uygulanan anestezik ilaç miktarı ve uyanma süreleri kaydedildi.Grup P ile Grup E arasında hemodinamik parametreler, koldaki kasılma, EMG'deki motor aktivite, EEG'deki nöbet süresi karşılaştırmalarında anlamlı bir farklılık bulunmadı. Buna karşın, Grup P olgularda uyanma süreleri ve ilaç gereksinimleri anlamlı olarak daha düşük saptandı.Sonuç olarak, EKT uygulamalarında, antikonvülsif etkinliği olan propofole remifentanil eklenmesi ile nöbet eşiğini düşürücü etkisi olan etomidata remifentanil eklenmesi hemodinamik parametreler ve nöbet sürelerinde anlamlı bir farklılık oluşturmamasına karşın, uyanma süreleri ve ilaç gereksinimleri propofol kullanımında daha az olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effects of remifentanyl on seizure duration and hemodynamic parameters added to propofol and etomidate for electroconvulsive therapy (ECT).Twenty four male patient was scheduled for ECT. They were ASA I-II and aged between 20?60 years. Each patient was scheduled at least for 5 ECT interventions during the study. Durig the study totally 150 ECT intervetions were performed. The patients randomly divided into two grups. The patients in Group P (n=12) received propofol till their BIS value reach 60, 1 µg kg-1 remifentanil bolus, remifentanyl infusion at the rate of 0,1 µg/kg/min and 1 mg/kg succinylcholine i.v., The patients in Group E (n=12) received etomidate till their BIS value reach 60, 1 µg/kg remifentanil bolus, remifentanyl infusion at the rate of 0,1 µg/kg/min and 1 mg/kg succinylcholine i.v. In all interventions, before anesthesia induction, before and during ECT and after ECT at 1, 3, 5, 7, and 10 minutes sitolic, diastolic, mean arterial blood pressure, heart rate, saturation of perrifric oksigen, seizure duration on isolated arm, motor activity on electromyelogram, seizure duration on eletroensefalogram, used drug amounts and recovery times were recorded.There was no significant differences in hemodynamic parameters, seizure duration on isolated arm, motor activity on EMG, seizure duration on EEG when compared between Group P and Group E. There was significant differences in used drog amounts and recovery times between two groups.We concluded that adding remifentanyl to propofol which has anticonvulsive effect and to etomidate which decreases seizure treshhold during ECT interventions, did not lead to any differences in hemodynamic parameters and seizure duration but recovery times were shorter and drug demands were lower in group P.