Farklı bispektral indeks değerlerinde uygulanan elektrokonvülsif tedavinin konvülsiyon süresi ve ajıtasyon üzerine etkisi
Effects of electroconvulsive theraphy performe at different bispectral values on convulsion time and agitayion
- Tez No: 384510
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALKİN ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Çalışmamızda, elektrokonvülzif tedavide propofol üzerinden genel anestezi uygulaması sırasında farklı bispektral indeks değerlerindeki uygulamanın, hemodinamik parametreler, konvülsiyon süresi ve ajitasyon üzerine olan etkilerini araştırmayı amaçladık.Çalışmaya alınan ?American Society of Anesthesiologists? fizyolojik skoru 1-2 olan 17 olguya bispektral indeksi 60 ve 80 düzeylerinde toplam 148 seans uygulandı. Tüm olguların iki bispektral indeks düzeyinde de eşit sayıda elektrokonvülzif tedavi uygulaması yapıldı.Rutin monitörizasyonun yanında elektrokonvülzif tedavi uygulaması için elektrotlar alnın her iki yanında, bispektral indeks monitorizasyonu içinde frontotemporal bölgeye bispektral indeks elektrodu yerleştirildi.Tüm olgulara anestezi indüksiyonu için 1 mg/kg dozunda propofol sonrası maske ile solutulmaya başlandı. Sağ kola turnike uygulanarak şişirildi ve kolun kan dolaşımını izole edip motor kasılmanın değerlendirilmesi sağlandı. Kas gevşemesi için süksinilkolin 1 mg/kg dozunda intravenöz olarak uygulandı. Kas gevşemesinin ardından uygun bispektral indeks düzeyine ulaşıldığında uyarı verildi. Turnike uygulanmış olan sağ koldaki kasılmalar gözlendi ve kaydedildi. İndüksiyon öncesi ve sonrası, elektrokonvülzif tedavi sonrası, postoperatif 5.dk ve 15.dk'larda kalp tepe atımı, non invaziv olarak sistolik arter basıncı, diyastolik arter basıncı ve periferik oksijen satürasyonu değerleri ölçüldü ve kaydedildi. Olgular postoperatif; ameliyathanede, 12. ve 24. saatlerde kliniklerinde ajitasyon skoru takibi yapıldı.Konvülsiyon süresi bispektral indeks 80 düzeyinde elektrokonvülsif tedavi uygulanan olgularda, istatiksel anlamlı yüksek bulundu (p=0,007). Her iki grupta ajitasyon skorları arasında anlamlı farklılık gözlenmedi (p=0,05). Tüm uygulamalar sonrasında bulantı-kusma, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, bellek bozukluğu ve amnezi vb. yan etkiler görülmedi.Sonuç olarak; elektrokonvülzif tedavinin en önemli tedavi edici özelliği olan konvülsiyon süresi yüzeyel anestezi sırasında yapılan uygulamada daha uzun bulundu.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to show the effects of electroconvulsive theraphy performed at different bispectral values with propofol used general anesthesia on hemodynamic parameters, convulsion time and agitation.A total of 148 sessions having bispectral index 60 and 80 were applied to 17 case accepted with ?American Society of Anesthesiologists? physiologic score of 1-2. At two bispectral indexes, the same quantity of electroconvulsive theraphy administered to all cases.Beside the conventional monitorization, electrodes established to both sides of forehead for electroconvulsive theraphy application, and a bispectral index electrode to frontotemporal region for bispectral index monitorization.Breathed by mask to all cases after induction of anesthesia by propofol at a dosage of 1 mg/kg. Tourniquet to right arm inflated and blood circulation of the arm is isolated providing us evaluation of motor contractions. IV succinylcholine applied at a dosage of 1 mg/kg for relaxation. After muscle relaxation, when reached to approppriate bispectral index level a signal was given. Contractions on the tourniquet applied right arm were observed and recorded. We measured and wrote down the heart rates, noninvasive sistolic arterial pressure, diastolic arterial pressure, pheriperal oxygen saturation values before and after induction, after electroconvulsive theraphy, at postoperative 5th and 15th minutes. Agitation score follow up performed in the operation room postoperatively, in the institute postoperative 12th and 24th hours.Convulsion time were higher in patients electroconvulsive theraphy administred at bispectral index value of 80 which is statistically significant. (p=0.007). No significant differances between agitation scores were observed in both groups.(p=0,05). Side effects such as nausea, vomiting, headache, convulsions, memory dysfunction and amnesia did not occured.As a result; convulsion time which is the most important healing property of electroconvulsive theraphy were longer in course of practices done by superficial anesthesia.