Yıldız Teknik Üniversitesi eğitim yönetimi anabilim dalında yapılmış yüksek lisans tezlerinin incelenmesi
Analysis of master's thesis conducted at Yıldız Technical University in the field of educational administration
  1. Tez No: 623572
  2. Yazar: FUNDA GÜL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bir bilim dalının gelişimi, alan araştırmalarına ve alanda üretilen ve sunulan özgün çalışmalara bağlıdır. Lisansüstü programlarda çalışılan tezler alanın gelişimi ve ilerlemesi için ayrı bir yere sahiptir. Bu çalışmada, Yıldız Teknik Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eğitim Yönetimi (EY) Bilim Dalı'nda, anabilim dalının kuruluş yılı olan 1999'dan 2015 yılına kadar geçen sürede yapılmış yüksek lisans tezlerinin incelenmesi ve değerlendirilmesiyle genel eğilimlerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma tarama modelinde desenlenmiş, doküman analizine dayalı bir araştırmadır. Çalışma 1999-2015 yılları arasında yapılmış ve ulaşılabilir haldeki 63 adet tez üzerinde yürütülmüştür. Araştırma bulguları eğitim yönetimi anabilim dalında üretilmiş tezlerde tema açısından belli konularda yığılma olduğu, yöntem ve teknikler açısından tarama modelinin sıklıkla kullanıldığı, veri toplama araçları açısından anketten yararlanıldığı, veri analiz teknikleri açısından değerlendirildiğinde ise frekans, yüzde, ortalama, standart sapma ve t-testi gibi istatistiki tekniklerin tercih edildiği görülmüştür. Sonuç olarak; anabilim dalında yapılan çalışmaların belli alanlarda olduğu saptanmıştır. Elde edilen sonuçlardan hareketle, anabilim dalında çalışma yapacak olan araştırmacılara söz konusu amaçlarda bazı noktalara dikkat çekerken, çalışmayı yaptıran kişilerin de önemle üzerinde durması gereken noktalar bağlamında yarar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The development of a scientific branch depends on the studies in the area and on the authentic works produced and presented in that area. The dissertations in graduate programs have a specific role in the development and progress of the relevant scientific area. This study aims to review and evaluate the graduate dissertations which were written at Yildiz Technical University, Institute of Social Sciences, Department of Educational Administration (EA) between 1999, the year when the department was founded, and 2015, and to identify overall tendencies. The study has been patterned in a screening model, and it is based on an analysis of documents. The study was conducted with 63 dissertations which were written between 1999 and 2015, and which are still accessible. As a finding of the study, it has been revealed that the dissertations written at the department of educational administration were concentrated on specific subjects as their theme, that the screening model was frequently used as methods and techniques, that questionnaires were used as data collecting tools, and that statistical techniques such as frequency, percentage, average, standard deviation and t-test were used as data analysis techniques. In conclusion, it has been demonstrated that the studies at the department were concentrated on specific areas. On the basis of these results, the study aims to highlight certain aspects in the objectives for the researchers who will conduct studies at the department, and to help the individuals who commission these studies to understand the issues they particularly need to focus on.