Kariyer planlama ile kişisel başarı algısı arasındaki ilişki ve demografik faktörlerin rolü
The relationship between career planning and perception of personal success and role of demographic factors
  1. Tez No: 702672
  2. Yazar: NAZLI ECE BULGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bireysel Kariyer Planlama günümüzde sektörlerin bulunduğu rekabet ortamına göre işgörenlerin iş hayatındaki planlamaları için önemli bir rol oynamaktadır. Bireysel Kariyer Planlama işgörenlerin organizasyon içerisinde kariyer basamaklarını ilerlemesine yardımcı olmakla beraber organizayonun da sürdürülebilir rekabet avantajını devam ettirmesine olanak tanımaktadır. Bireysel Kariyer Planlama bu nedenlerden ötürü işgörenlerin ve organizasyonda bulunan üst kademe yöneticileri için önem arz etmektedir. Kişisel başarı algısı kavramı bireysel kariyer planlama sürecinde ortaya çıkan ve kariyer planlamasını etkileyen bir etken olarak işgörenlerin karşılarına çıkmaktadır. Bu noktada kişisel başarı algısının hem işgörenler açısından hem de üst kademe yöneticileri açısından değer verilen bir kavram niteliğini sürdürmektedir. Bu çalışmanın temel amacı kariyer planlama ile kişisel başarı algısı arasındaki ilişki ve demografik faktörlerin rolünü incelemektir. Bu amaç doğrultusunda yapılan çalışma, Türkiye'de üniversitelerin İşletme Ana Bilim Dalında eğitim gören 232 lisansüstü öğrencilerinin katılım sağladığı anket yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Anket yoluyla elde edilen veriler Jamovi programı yardımıyla analiz edilmiştir. Araştırma analizleri sonucunda elde edilen bulgulara bakıldığında, kariyer planlamanın kişisel başarı üzerinde etkisinin olduğuna, demografik değişkenlerin kişisel başarı algısı üzerinde etkisinin olmadığına, kişisel başarı algısının ve kariyer planlamanın demografik değişkenlere göre farklılık göstermediğine, kariyer planlama ile kişisel başarı algısı arasında anlamlı ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kariyer planlama ile kişisel başarı algısı arasında demografik değişkenlerin analiz edilmesi ile teoriye ve uygulamaya önemli katkılar sağlanacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Individual Career Planning plays an important role in the planning of employees in business life according to the competitive environment in which the sectors are located today. Individual Career Planning allows employees to continue their sustainable competitive advantage in the organization as well as helping them to advance their career steps within the organization. For these reasons, Individual Career Planning is important for employees and senior managers in the organization. The concept of personal success perception emerges in the process of individual career planning and is a factor that affects career planning. At this point, the perception of personal success continues to be a valued concept for both employees and senior managers. The main purpose of this study is to examine the relationship between career planning and the perception of personal success and the role of demographic factors. For this purpose, the study was carried out with the survey method in which 232 graduate students studying in the Business Administration Department of universities in Turkey participated. The data obtained through the questionnaire were analyzed with the help of the Jamovi program. When the findings obtained as a result of the research analyzes are examined, it has been concluded that career planning has an effect on personal success, demographic variables have no effect on personal success perception, personal success perception and career planning do not differ according to demographic variables, and there is a significant relationship between career planning and personal success perception. It is thought that the analysis of demographic variables between career planning and personal success perception will make significant contributions to theory and practice.