Primer dismenoresi olan ve olmayan ergenlerde ovulasyon sıklığının belirlenmesi
Evaluation of ovulation frequency in adolescents with and without primary dysmenorrhea
  1. Tez No: 623583
  2. Yazar: ALKIM ÖDEN AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY KANBUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adölesan Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Primer dismenore (PD) sıklıkla ergen yaş grubunda başlayan ve en sık görülen jinekolojik sorundur. Patogenezinde, ovulasyon sonrası oluşan korpus luteum kaynaklı progesteronun endometrium dokusuna kritik etkisi en kabul edilmiş mekanizmadır. PD olanlarda da anovulatuar siklusların olduğu, patogenezinde ovulasyon dışında daha kompleks bir mekanizmanın etkili olabileceği az sayıda çalışmada belirtilmiştir Ayrıca, literatürde ovulasyonu belirleyen serum progesteron eşik değeri için referans kabul edilen çalışmalar, eski tarihli ve az sayıdadır ve özellikle ergenlerde yeni çalışmalar ile bu değerler belirlenmelidir. Çalışmamızda; PD olan ve PD olmayan kız ergenlerde ovulasyon varlığının serum progesteron düzeyi ve suprapubik pelvik ultrason folikül boyutu ile değerlendirilmesi, katılımcıların menstrual karakteristiklerini ve ergenlerde ovulasyon belirteci olarak serum progesteron eşik değerini belirleyebilmek amaçlanmıştır. PD ağrı şiddeti için“Sayısal derecelendirme ölçeği”(SDÖ) kullanılmış, SDÖ puanı 4 ve üzerinde olan (orta-ağır şiddette PD) ergenler olgu grubunu, 4'ün altında olanlar kontrol grubunu oluşturmuştur. Katılımcılar 1 siklus süresinde toplam 3 ziyaret olmak üzere polikliniğe çağrılmış; 1. ziyarette (menstruasyon sonrası 12-18.gün) suprapubik pelvik ultrason (folikül değerlendirme) görüntülemesi, 2. ziyarette (menstruasyon sonrası 21-24. gün) birinci serum progesteron düzeyi, 3. ziyarette (menstruasyon sonrası 28-31. gün) ikinci serum progesteron düzeyi tetkikleri yapılmıştır. PD grubunun (n=41) yaş ortalaması 15,9±1,3 yıl, kontrol grubunun (n=36) yaş ortalaması 15,4±1,5 yıl olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Primary dysmenorrhea (PD) is the most common gynecological problem that often starts in the adolescent age group. In the pathogenesis, the critical effect of corpus luteum induced progesterone on endometrial tissue is the most plausible mechanism. Few studies have reported that there are anovulatory cycles in PD and a more complex mechanism other than ovulation may be effective in its pathogenesis. Besides, studies that are considered as the reference for serum progesterone threshold determining ovulation in the literature are old and few, and especially in adolescents, these values should be determined with new studies. In our study; it was aimed to evaluate the presence of ovulation in adolescent girls with and without PD using serum progesterone levels and suprapubic pelvic ultrasound follicle size and to determine the menstrual characteristics of the individuals and the serum progesterone threshold value as an ovulation marker in adolescents. 'Numerical rating scale' (NRS) was used for PD pain severity, and the adolescents with a NRS score of 4 or above (moderate-pain severity PD) constituted the PD group and the adolescents with a NRS score below 4 constituted the control group. Participants were invited to the outpatient clinic for a total of 3 visits in 1 cycle; the tests of suprapubic pelvic ultrasound (for follicle evaluation) at visit 1 (12-18th day of menstruation), first serum progesterone level at visit 2 (21-24th day of menstruation), second serum progesterone level at visit 3 (28-31st day of menstruation) were evaluated. The average age of the PD group (n = 41) was 15.9 ± 1.3 years, and the average age of the control group (n = 36) was 15.4 ± 1.5 years. The participants were invited to the outpatient clinic for a total of 3 visits in 1 cycle; the visualization of suprapubic pelvic ultrasound (for follicle evaluation) at visit 1 (12-18th day of menstruation), the tests of first serum progesterone level at visit 2 (21-24th day of menstruation), second serum progesterone level at visit 3 (28-31st day of menstruation) was performed.