Olumlu olumsuz mükemmeliyetçilik ile ilişki doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between positive negative excellence and relationship satisfaction
- Tez No: 623611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN TANIDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de İstanbul İli Avrupa Yakası ve Trabzon İlinde yaşayan 18-40 yaş arasında karşı cinsle romantik ilişkisi olan (flört, söz, nişan, evlilik) yetişkinlerin olumlu olumsuz mükemmeliyetçilik düzeyleri ile ilişki doyum düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın verileri, karşı cinsle romantik bir ilişki içinde olan 18-40 yaş arası 132'si kadın 106'sı erkek olmak üzere toplam 238 yetişkinden toplanmıştır. Katılımcılar araştırmaya gönüllülük esası ile çalışma hakkında bilgilendirildikten sonra kabul etmeleri doğrultusunda dahil edilmişlerdir. Katılımcıların demografik bilgilerini toplamak için sosyodemografik veri formu; mükemmeliyetçilik kavramının katılımcılardaki seviyesini ölçmek için İkili İlişkilerde Olumlu Olumsuz Mükemmeliyetçilik Ölçeği (İİOOMÖ) ve ilişki doyumu kavramının katılımcılardaki seviyesini ölçmek için İlişki Doyumu Ölçeği (İDÖ) katılımcılara verilmiştir. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 24.0 programı kullanılarak analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen niceliksel verilerin, normal dağılım sergileyip sergilemediklerine bakmak için Kolmogorov Smirnov testi; normal dağılım gösteren iki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmsında t-testi; normal dağılmayan iki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilemiz için Mann-Whitney U Testi ve ikiden fazla bağımsız grup olması durumunda niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında Tek Yönlü (One way) Anova Testi kullanılmıştır. Araştırmanın sürekli değişkenleri olan olumlu olumsuz mükemmeliyetçilik ve ilişki doyumu arasındaki ilişkilerin incelenmesi için Pearson ve Spearman's Korelasyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkey Istanbul Province European side and Trabzon with romantic relationships with the opposite sex between 18-40 years living in the City (flirting, expression, engagement, marriage) investigation of the relationship between positive negative excellence and relationship satisfaction was examined. The data were collected from a total of 238 adults, 132 of whom were female and 106 were male. Participants were included in the study after they were informed about the study on a voluntary basis. To collect the demographic information of the participants; In order to measure the level of perfectionism in the participants, the Relationship Satisfaction Scale (ISS) was given to the participants in order to measure the level of the Positive Negative Perfectionism Scale in Bilateral Relationships and relationship satisfaction. The data obtained were analyzed and evaluated using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 24.0 program. Kolmogorov Smirnov test to see whether the quantitative data obtained in the study exhibited normal distribution; t-test in comparison of quantitative continuous data between two independent groups with normal distribution; The Mann-Whitney U Test was used for our quantitative continuous data and two more independent groups were used to compare quantitative continuous data. Pearson and Spearman's Correlation Analysis were used to examine the relationship between continuous variables of perfectionism and relationship satisfaction.