Pankreas kanserli hastalarda tümörde BRCA1, BRCA2 ve ATM ekspresyonunun kemoterapi yanıtı ve sağkalım ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of relationship between BRCA1, BRCA2 and ATM expression and chemotherapy response and survival in patients with pancreatic cancer
  1. Tez No: 623674
  2. Yazar: FURKAN CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DİZDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada opere pankreas kanserli hastalarda tümör dokusunda immunohistokimya ile BRCA1,BRCA2, ATM ekspresyonlarının belirlenmesi ve bunun prognoz ve platin içeren tedavilerin etkinliği ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi'nde 2005-2017 yılları arasında pankreas kanseri nedeniyle opere olmuş, tanıda metastazı olmayan, 18 yaş ve üzerinde olan 130 hasta dahil edildi. Hastaların demografik ve klinikopatolojik özellikleri ve tümör dokularında BRCA1, ATM ve TP53 ekspresyonları değerlendirildi. BRCA2 ekspresyonu teknik nedenlerle değerlendirilemedi. Hastaların %42'sinde (n=46) BRCA1 ekspresyonu düşüktü, %23'ünde (n=25) ATM ekspresyon kaybı, %62'sinde (n=66) anormal TP53 ekspresyonu gözlendi. Düşük ve yüksek BRCA1 ekspresyonu olanlarda genel sağkalım (GSK) ve hastalıksız sağkalım (HSK) benzerdi (GSK:23,1 vs 16,2 ay, p=0,17, HSK:16,8 vs 10,6 ay, p=0,12). ATM'de ekspresyon kaybı olanlarda ve olmayanlarda GSK (19 vs 21,9 ay, p=0,92) ve HSK (11,4 vs 14,9 ay, p= 0,84) benzerdi. Anormal TP53 ekspresyonu olan hastalarda GSK (23,1 vs 15,5 ay, p=,034) ve HSK'nin (14.1 vs 9,2 ay, p=,025) daha uzun olduğu gözlendi. BRCA1 ekspresyonu düşük olanlarda veya ATM ekspresyon kaybı gözlenenlerde platin içeren adjuvan tedavi alan hastalarla, platin içermeyen adjuvan tedavi alanların hastalıksız ve genel sağkalım süreleri benzerdi. Çok değişkenli analizde GSK için bağımsız prognostik faktörler evre, post-op CA19-9 yüksekliği, tanıda tromboz varlığı, diyabet ve anormal TP53 ekspresyonu olarak bulundu. Hastalıksız sağkalım için bağımsız prognostik faktörler evre, post-op CA19-9 yüksekliği, vasküler invazyon, diyabet ve anormal TP53 ekspresyonu olarak bulundu. Sonuç olarak opere pankreas kanserli hastalarda BRCA1 ve ATM'nin İHK ile değerlendirilmesi prognozu tayin etmede ve tedavi seçiminde yararlı bir yöntem değildir. P53'ün İHK ile değerlendirilmesi prognozu öngörmede faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate the expression of BRCA1, BRCA2, ATM in tumor tissue with immunohistochemistry (IHC) in patients with resected pancreatic cancer and association with prognosis and effectiveness of platinum-based treatments. One hundred thirty patients over the age of 18 with resected non-metastatic pancreatic cancer in Hacettepe University Hospital between 2005 and 2017 were included in the study. Demographic and clinicopathological features of the patients and IHC expression of BRCA1, ATM and TP53 in tumor tissues were evaluated. BRCA2 expression could not be evaluated because of the technical reasons. 46 patients (42%) had low BRCA1 expression, 25 patients (23%) had loss of ATM expression, 66 patients (62%) had abnormal TP53 expression. According to the expression of BRCA1 and ATM, there was no difference in OS and DFS between the groups (BRCA1 expression low vs high; OS:23,1 vs 16,2 mo p=0,17, DFS:16,8 vs 10,6 mo, p=0,12 ; ATM expression negative vs positive; OS:19 vs 21,9 mo, p=0,92, DFS: 11,4 vs 14,9 mo, p= 0,84). Patients with abnormal TP53 expression had longer OS (23,1 vs 15,5 mo, p=0,034) and DFS (14,1 vs 9,2 mo, p=0,025) compared to those with normal expression. Among patients with low BRCA1 or no ATM expression, there was no difference in OS and DFS between the patients who received or did not receive platinum agents. Multivariate analysis showed that disease stage, high post- op CA19-9 level, presence of thrombosis, diabetes and abnormal TP53 expression were independently associated with overall survival, whereas disease stage, high post-op CA19-9 level, presence of vascular invasion, diabetes and abnormal TP53 were associated with disease free survival. In conclusion, expression of BRCA1 and ATM with IHC in patients with resected pancreatic cancer is not useful in determining the prognosis and choosing the treatment. Evaluation of TP53 with IHC might have prognostic value.