Tip 1 diabetes mellitus tanılı çocuklarda elin motor ve duyusal fonksiyonlarının sağlıklı yaşıtları ile karşılaştırılması
Comparison of motor and sensory functions of the hand in children with Type 1 diabetes mellitus and their healthy peers
- Tez No: 906994
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABİHA BEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tip 1 Diabetus Mellitus (T1DM), vücudun insülin adı verilen bir hormonu üretememesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Genellikle çocuklarda ve gençlerde görülse de her yaşta ortaya çıkabilir. T1DM'li çocuklar üzerine yapılan önceki çalışmalarda el bileği kaslarında zayıflama, parmakların hassasiyetinde azalma ve el koordinasyonunda bozulma gibi el fonksiyonlarının etkilenebileceğini göstermektedir. Bu çalışma, T1DM'li çocukların ellerinin motor ve duyu fonksiyonlarını sağlıklı çocuklarla karşılaştırmayı amaçlamıştır. T1DM tanısı almış yaşları 7-18 arasında değişen çocukların bulunduğu T1DM grubu ve sağlıklı yaşıtlarının bulunduğu kontrol grubu olmak üzere iki grup karşılaştırıldı. T1DM grubunda 75 katılımcı, kontrol grubunda 75 katılımcı olmak üzere toplamda 150 katılımcı çalışmaya dahil edildi. Katılımcıların el fonksiyonu; Jebsen Taylor El Fonksiyon Testi (JTEFT) ve Fonksiyonel Beceri Testi (FBT) ile değerlendirildi. Kavrama kuvveti; Jamar Hidrolik El Dinamometresi, Baseline parmak dinanometresi ile değerlendirildi. Duyu değerlendirmesi; Semmes-Weinstein Monofilament testi, Vibrasyon testi, İki nokta ayrımı testi ve Sıcak-soğuk testi olmak üzere dört farklı test ile gerçekleştirildi. Çalışmamızın sonuçlarına göre, T1DM grubunda lateral kavrama dominant taraf haricinde elin ince ve kaba kavrama kuvveti değerlerinde genel olarak azalma gözlemlendi. Ayrıca, el fonksiyonelliğini değerlendiren FEBT ve JTEFT sonuçları, T1DM grubunda azalmış fonksiyon gösterdiğini ortaya koydu. Vibrasyon ve İki nokta ayrımı testi sonuçları birbirini destekler nitelikte T1DM grubunda elin duyusunda azalma gösterdi. Sonuç olarak, T1DM grubundaki çocukların el fonksiyonlarında önemli bir azalma olduğu ve duyusal yeteneklerinde de belirgin bir düşüş olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Type 1 Diabetes Mellitus (T1DM) is a disease that occurs when the body is unable to produce a hormone called insulin. Although it is typically diagnosed in children and young people, it can occur at any age. The effects of T1DM on hand function, particularly in children, have not yet been sufficiently investigated. However, research suggests that hand functions such as weakening of the wrist muscles, decreased sensitivity of the fingers and impaired hand coordination may be affected in children diagnosed with T1DM. The objective of this study was to compare the motor and sensory functions of the hands of children with T1DM with those of healthy children. Two groups were compared: a T1DM group of children aged 7-18 years with T1DM and a control group of healthy peers. A total of 150 participants, 75 in the T1DM group and 75 in the control group, were included in the study. The hand function of the participants was evaluated using the Jebsen Taylor Hand Function Test (JTEFT) and the Functional Skills Test (FBT). Grip strength was evaluated with the Jamar Hydraulic Hand Dynamometer and the Baseline Finger Dynamometer. Sensory evaluation was performed using four different tests: the Semmes-Weinstein Monofilament test, the vibration test, the two-point discrimination test and the hot-cold test. The results of the study indicated a general decrease in fine and coarse grip strength values of the hand, with the exception of the dominant side of the lateral grip. Furthermore, the results of the FEBT and JTEFT, which evaluate hand functionality, revealed decreased function in the T1DM group. The results of the vibration and two-point discrimination tests demonstrated a decrease in hand sensation in the T1DM group, which provided additional support for the findings. In conclusion, children in the T1DM group exhibited a significant decline in hand function and a significant reduction in sensory abilities.