Egzersize katılan ve katılmayan üniversite öğrencilerinin duygusal zeka düzeylerinin iletişim becerilerine olan etkisi ve kişilik özelliklerinin arabuluculuk rolü
The effects of emotional intelligence on communication skills of university students who do and don't do exercise; the mediating role of personality
  1. Tez No: 623729
  2. Yazar: FUAT ERDUĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT KARACABEY, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN BOZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Son yıllarda duygusal zekâ psikoloji alanının hem içinde hem de dışında büyük bir ilgi uyandırmıştır. Duygusal zekâ kişinin kendi ve diğer insanların duygularını izleme yeteneğidir. Duygusal zekâ, diğer zekâ türlerinin yanında önemli bir yere ait olmakla beraber sosyal hayatta insanlar için gerekli olan alanlarda etkili olmaktadır. Bu alanlardan bir tanesi olan iletişim becerisi; kişilerarası etkileşim ve pozitif ilişkiler kurmak anlamında önemlidir. Kişilik özellikleri iletişim kurmada bireylerin diğer insanlarla iletişim kurma yatkınlığı açısından önemlidir. Bu araştırmanın amacı egzersiz yapan ve yapmayan üniversite öğrencilerinin duygusal zekâ düzeylerinin iletişim becerilerine olan etkisini ve kişilik özelliklerinin arabuluculuk rolünü incelemektir. Araştırma 2018-2019 Eğitim öğretim yılında öğrenim gören toplam 464 Öğrenciye uygulanmıştır. Araştırmada Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği (SDZÖ), İletişim Becerilerini Değerlendirme (İBDÖ) kullanılmıştır ve 5 (Beş) Faktör Kişilik Ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently emotional intelligence aroused a curiosity both inside and out of psychology field. Emotional Intelligence is the ability to follow one's own and others' emotions. Emotional Intelligence not only belongs to an important place beside other intelligence types but also have influence on the other fields that are necessary for individuals in social life. Communication skills which is one of these fields are important in building positive relationships and interactions. Personality traits are important in making contact with other people. The purpose of this research is to examine the effects of emotional intelligence on communication skills and the role of personality traits as an intermediator in university students with regard to their participation and non-participation in exercise. The sample and population of research comprised of 464 (Four Hundred-Sixtyfour) university students who were studying at Gümüşhane, Siirt, Muş Alparslan and Kırklareli Universities.