The concept of parrhesia from ancient greek democracy and socrates to Epicureanism
Eski yunan demokrasisi ve Sokrates'ten epikürcülüğe Parrhesia kavramı
  1. Tez No: 623808
  2. Yazar: HANDE SADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KEMAL KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, Eski Yunan'ın edebi ve felsefi metinlerindeki ilk beliriminden Helenistik felsefenin Epikürcü okulundaki kullanımına dek karşımıza çıkan haliyle parrhesia kavramının bir incelemesini sunmaktadır. Araştırma, bir yandan Eski Yunan toplumlarının yaşadıkları zengin tarihsel dinamizmi değerlendirirken, aynı zamanda bu tarihsel bağlama referansla parrhesia kavramının ve pratiğinin geçirdiği başkalaşımı da takip etmektedir. Bunu yaparken ilk olarak, sırayla Homeros, Herodotus, Thukydides ve Platon'un bazı önemli metinleri ele alınmaktadır. Bu yolla parrhesia'nın kimi çatışmalı kavranışları ortaya çıkarılmakta ve demokrasinin tarihi ile parrhesia pratiği arasındaki sıkı ilişkiyi betimlemek üzere bu kavranışlar birbirleriyle ilişkilendirilmektedir. İkinci olarak Helenistik Dönem'deki Yunan klasik siyasetinin çöküşüne baktıktan sonra, çalışma, bu dönemde Epikürcü felsefe okulu bünyesinde gerçekleşen siyasetin ve parrhesia'nın anlaşılmasındaki radikal dönüşüme odaklanmaktadır. Bu kapsamda, Epikür'ün ve takipçisi Philodemus'un otantik metinleri ile onlara yapılan atıflar incelenmekte ve Epikürcü parrhesia'nın biçimi ve önemine dair sonuçlara varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study offers an elaboration of the concept of parrhesia beginning from its first appearance in Ancient Greek literary and philosophical texts to its usage by the Epicurean school of Hellenistic philosophy. While this study investigates the rich historical dynamism that the Ancient Greek societies undergo, it also follows the transformation in the conception and practice of parrhesia referring to its contextualizing historical frame. To do so, firstly, some important texts from Homeros, Herodotus, Thucydides and Plato are examined in order and as a result, several conflicting conceptions of parrhesia are found out and put in relation to one another for describing the strict bond between the history of democracy and the practice of parrhesia. Secondly, after looking at the fall of the classical Greek politics during the Hellenistic period, this study focuses on the radical mutation in the understanding of politics and parrhesia taking place within the Epicurean school of philosophy. At this point, Epicurus and his follower Philodemus are evaluated from their authentic texts and testimonies and some consequences are deduced concerning the way and importance of the Epicurean parrhesia.