Gestasyon haftası 32 hafta ve altındaki prematüre bebeklerde ekstrauterin büyüme geriliği sıklığı ve etkileyen klinik faktörler
Extrauterine growth restriction in preterm infants of gestational age 32 weeks or less and clinical risk factors
  1. Tez No: 623824
  2. Yazar: SILA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAN ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Prematüre bebeklerde sağkalım oranlarının artmasıyla ekstrauterin büyüme geriliği (EUBG) yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde sık görülen bir problem haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı gestasyon haftası 32 hafta ve altında prematüre bebeklerde ekstrauterin büyüme geriliği görülme oranını belirlemek ve demografik, perinatal değişkenlerin ve neonatal morbiditelerin bu oran üzerindeki etkisini belirlemektir. GEREÇ ve YÖNTEM: İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde 25 Aralık 2016-25 Aralık 2018 tarihleri arasında izlenen gestasyon haftası 32 hafta ve altı olan bebeklerden; çalışma kriterlerine uyan 120 olgu üzerinde retrospektif olarak gerçekleştirildi. Olguların demografik, prenatal özellikleri ve neonatal morbiditeleri ile birlikte doğumda, 28. günde ve taburculuktaki antropometrik ölçümleri (ağırlık, boy ve baş çevresi) kaydedildi. 2013 Fenton büyüme tabloları kullanılarak z skorları hesaplandı. Ekstrauterin büyüme geriliği düzeltilmiş yaşa göre z skoru< -1,28 olarak kabul edildi ve EUBG görülme oranları belirlendi. Taburculukta EUBG saptanan hastalar demografik, maternal ve neonatal morbiditeler açısından EUBG gözlenmeyen hastalarla karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmaya alınan 120 olgunun ortalama ortalama doğum ağırlığı 1180,13±384,87 gram, boyu 37,31±3,79 cm ve baş çevresi 26,40±2,84 cm idı. Olguların %54,2'si kız ve %18,3'ünde doğumda intrauterin büyüme geriliği (SGA) saptandı. Ortalama z skoru doğum ve taburculukta; ağırlık için -0,41±0,78 ve -1,12±,84, boy için -0,47±0,79 ve -0,98±0,94, baş çevresi için -0,25±,90 ve-0,62±0,86 idi. EUBG oranı ağırlık, boy ve baş çevresi için sırasıyla %40, %35 ve %15,8 olarak saptandı. EUBG gelişen olgularda EUBG gözlenmeyen olgulara göre daha düşük ortalama gestasyon haftası ve doğum ağırlığı saptandı. SGA olgularda EUBG anlamlı olarak artmış saptandı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Following the improvement of survival rates of premature ınfants, extrauterine growth retardation has become a common problem in neonatal units. The aim of the present study was to determine the rate of extrauterine growth restriction in infants ≤ 32 weeks of gestational age. and to evaluate the impact of demographic, maternal and neonatal morbidities on this outcome. MATERIAL and METHODS: This retrospective, cross sectional study was performed in premature infants with gestational age≤32 week followed at Neonatal Intesive Care Unit of Istanbul Medeniyet University, Goztepe Training and Research Hospital between December 2016- December 2018. The study included demographic, maternal, neonatal morbidities and related clinical procedures in these preterm infants. Extrauterine growth restriction was defined using z-scores