Guillain barre sendromu tanısı almış hastaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients with Guillain Barre syndrome
- Tez No: 623843
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH YILGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET GUİLLAİN BARRE SENDROMU TANISI ALMIŞ HASTALARIN RETROSPEKTİF DEĞERLENDİRİLMESİ Amaç: Guillain Barré Sendromu(GBS) akut ya da subakut başlangıçlı, günler içerisinde ilerleyen simetrik kas güçsüzlüğü ve arefleksi ile karakterize periferik sinir sisteminin immun aracılı hastalığıdır. Bu çalışmadaki amacımız kliniğimizde takip edilmiş olan GBS'li hastaların epidemiyolojik, klinik, laboratuvar özellikleri yanı sıra elektrofizyolojik olarak GBS alt tiplerini belirlemek ve bu parametrelerin hastalığın prognozu ile olan ilişkisini değerlendirmektir. Metod: Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Kliniği'nde 2007-2017 yılları arasında akut demiyelinizan polinöropati tanısıyla yatırılarak takip edilmiş 100 hastanın dosyası retrospektif olarak taranmış ve veriler toplandıktan sonra analizi yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilen 100 akut polinöropatili hasta, klinik ve elektrofizyolojik bulgularına göre alt gruplarına ayrılmıştır. Bulgular: Hastalar demiyelinizan(AIDP) ve aksonal (AMAN + AMSAN) iki büyük gruba ayrıldığında gruplar arasında yaş, cinsiyet, başlangıç mevsimi, öncül enfeksiyon türü ve LP'de albuminositolojik disosiasyon varlığı açısından istatiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Demiyelinizan varyantın aksonal varyantlara göre daha iyi düzeldiği saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RETROSPECTIVE EVALUATION OF PATIENTS WITH GUILLAIN BARRE SYNDROME Objective: Guillain-Barré Syndrome(GBS) characterized symmetric muscular weakness and areflexia is an immun-mediated disease of peripheral nervous system that has an acute or subacute onset and that progresses within days. Our aim in this study is to determine the GBS subtypes electrophysiologically as well as the epidemiological, clinical and laboratory characteristics of patients with GBS followed up in our clinic and to evaluate the relationship between these parameters and the prognosis of the disease. Method: Files of 100 patients who were hospitalized and were followed with prediagnosis of acute demyelinatig polyneuropathy in Neurology Department of Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi between 2007-2017 were scanned retrospectively and after data collection we analysed these data. 100 patients who prediagnosed with acute polyneuropathy and who included to the study were divided to subgroups according to clinical and electrophysiological findings. Results: When we compared the groups according to age, gender, season of onset, type of premise infeciton, presence of cranial nerve involvement, and presence of albuminocytological dissociation, we found no statistically significant difference between two main groups demyelinating (AIDP) and axonal (AMAN+AMSAN). We found that the improvement of patients with demyelinatig variant was better than patients' with axonal variants.