Opere edilen erken evre skuamöz hücreli karsinom ve adenokarsinom tanısı almış akciğer kanserli olgularda, preoperatif PET/BT bulgularının prognoz ile ilişkisi
The relationship of preoperative PET/CT findings with the prognosis in operated lung cancer patients diagnosed with early stage squamous cell carcinoma and adenocarcinoma
- Tez No: 623876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN CAN CEYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde (KHDAK), güncel rehberlerin de önerisiyle Pozitron Emisyon Tomografisi/Bilgisayarlı Tomogrofi (PET/BT) çekilerek hastalarda klinik bir evre oluşturulmaktadır. Böylece tedavi süreci planlanabilir ve prognoz tayini yapılabilmektedir. Çalışmamızda maksimum Standartize Uptake Değerinin (SUVmax), opere edilecek erken evre adenokarsinom ve skuamöz hücreli karsinom hastalarındaki prognoz üzerinde etkisinin olup olmadığı araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde 2008-2018 yılları arasında KHDAK nedeniyle opere edilen hastalar retrospektif olarak incelendi. Negatif prognostik faktörleri dışlamak amacıyla yalnızca erken evre (T1-T2 N0M0) olan olgular ve en sık karşılaşılan alt tipler olan adenokarsinom ve skuamöz hücreli karsinom olguları çalışmaya dahil edildi. Pnömonektomi yapılan, başka malignite öyküsü bulunan olgular çalışmadan dışlandı. Bulgular: Çalışmaya 60,9 ± 8,4 yıl yaş ortalamasına sahip 248 erkek ve 39 kadın hasta dahil edildi. Yaş ve postoperatif komplikasyon varlığı ile SUVmax ortalamaları arasında sınırda anlamlılık vardı (sırasıyla p=0,08 ve p=0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: In non-small cell lung cancer (NSCLC), a clinical-stage is created in patients by Positron Emission Tomography/Computed Tomography (PET/CT) imaging with the recommendation of current guidelines. In this study, it was aimed to investigate whether the maximum Standardized Uptake Value (SUVmax) affected prognosis in patients with early-stage adenocarcinoma and squamous cell carcinoma to be operated. Materials and Methods: Patients operated in our clinic for NSCLC between 2008 and 2018 were retrospectively analyzed. Only the cases with early-stage (T1-T2 N0M0) and adenocarcinoma and squamous cell carcinoma patients as being the most common subtypes were included in the study. Patients who underwent pneumonectomy and with a history of other malignancies were excluded from the study. Results: With an average age of 60.9 ± 8.4 years, 248 male and 39 female patients were included in the study. There was a marginally significant difference between age and postoperative complications with SUVmax values (p=0.08 and p=0.05, respectively).